Polska będzie państwem nowoczesnym, gdy stworzy jak najlepsze szanse każdemu, także niepełnosprawnym - mówił prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowego spotkania z osobami działających na rzecz niewidomych w Polsce. Ok. 30 osób odebrało przy tej okazji odznaczenia państwowe.

Prezydent podkreślił, że spotkanie odbywa się w szczególnym momencie: kilka dni po obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych oraz w roku dwóch jubileuszy: 70-lecia Zjednoczenia Ruchu Osób Niewidomych w Polsce oraz 65-lecia Polskiego Związku Niewidomych "W Służbie Pokoleń".

Jak powiedział Andrzej Duda, jest to środowisko niezwykle zasłużone dla Polski. "Chylę przed państwem czoło jako prezydent Rzeczypospolitej dzisiaj, bo to są dziesięciolecia czynienia przez państwa naszego kraju, Polski - Rzecząpospolitą. To znaczy taką, która w miarę jak to tylko możliwe jest równa dla wszystkich, w której życie w miarę możliwości jest dla wszystkich jednakowo dostępne" - mówił prezydent.

"Tylko wtedy Polska będzie państwem nowoczesnym, tylko wtedy Polska będzie państwem, o którym będzie można mówić, że jest na wyżynach cywilizacyjnych, gdy będą stwarzane jak najlepsze szanse każdemu jej obywatelowi, także temu, którego los dotknął niepełnosprawnością, w tym przypadku niepełnosprawnością narządu wzroku" - dodał prezydent. Podkreślił, że niezwykle ważne dla każdego cywilizowanego społeczeństwa jest, "aby wykluczonych nie było".

"Jestem wdzięczny wszystkim tym (…), którzy myślą o innych, którzy myślą o tym, jak uczynić Polskę dostępną, jak uczynić Polskę nowoczesną, jak uczynić Polskę Rzecząpospolitą w pełnym tego słowa znaczeniu" - mówił prezydent.

Ok. 30 osób działających w ruchu na rzecz osób niewidomych odebrało z rąk prezydenta odznaczenia państwowe: Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi. Odznaczenia przyznano "za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym".

Jedna z odznaczonych, prezes Polskiego Związku Niewidomych (PZN) Anna Woźniak-Szymańska podkreśliła, że ruch osób niewidomych w Polsce "to zasługa ludzi, którzy nie pogodzili się z własnym losem i walczyli o lepsze jutro". "Tworzyli miejsca pracy, walczyli o edukację, walczyli o dostępność do leczenia, rehabilitacji" - wyliczyła.

"Dzisiaj także marzymy, ale nasze marzenia nie dotyczą tylko zaspokajania podstawowych potrzeb (…). Dzisiaj marzymy o systemowych rozwiązaniach, np. takich jak narodowy program rehabilitacji, który gwarantowałby równy dostęp wszystkim osobom niewidomym i słabowidzącym do świadczeń gwarantowanych" - powiedziała prezes PZN.

Podczas uroczystości w pałacu prezydenckim PZN wręczył też swoją nagrodę "Człowieka Roku". Otrzymała ją Ewa Fraszka-Groszkowska - jak powiedziała Woźniak-Szymańska - "pasjonatka nauki korzystania z pisma punktowego dla niewidomych, a także wielka propagatorka czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych".

Uczestnicy spotkani zapoznali się też z wynalazkami 22-letniego Piotra Psyllosa, które mają pomagać osobie niewidzącej odnaleźć się w otoczeniu. Psyllos pokazał m.in. "sztuczne oko" - elektroniczne urządzenie, które wykorzystując sztuczną inteligencję poprzez komunikaty głosowe informuje korzystającą z niego osobę, co znajduje się na jej drodze.