statystyki

Nowoczesna: Zamrozić na dwa lata środki zgromadzone w FRD

30.03.2016, 13:30; Aktualizacja: 30.03.2016, 13:35
Dwuletnie zamrożenie środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej, a następnie ograniczenie możliwości pobierania z niego środków na potrzeby bieżące - przewiduje projekt Nowoczesnej, który w czwartek ma zostać złożony w Sejmie.

Reklama


Reklama


"Projekt tej ustawy ma ograniczyć możliwości wykorzystywania środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) na potrzeby bieżące" - powiedział na środowej konferencji prasowej lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Wyjaśnił, że zgodnie z propozycją Nowoczesnej przez najbliższe dwa lata nie będzie można "w ogóle ruszać" środków zgromadzonych na FRD. "Po tym czasie z Funduszu na kwestie demograficzne można byłoby przekazywać maksymalnie 10 proc. zgromadzonych tam środków" - dodał.

"To jest po to, abyśmy wszyscy nie zostali puszczeni z torbami; ważne jest, aby w ramach tego +szaleństwa+, które czasem odbywa się w parlamencie, nie doprowadzić do ruiny finansów publicznych" - powiedział szef Nowoczesnej.

Fundusz Rezerwy Demograficznej został utworzony w 2002 r. jako państwowy rezerwowy fundusz emerytalny mający zabezpieczać stabilność systemu emerytalnego i łagodzić problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa. W założeniach FRD miał być wykorzystany dopiero gdy mniej osób będzie pracowało i płaciło składki emerytalne, a więcej pobierało świadczenia.

We wtorek "Gazeta Wyborcza" napisała, że rząd znalazł sposób na sfinansowanie programu 500 plus w przyszłym roku - środki miałyby pochodzić z FRD. Komentując te doniesienia szefowa resortu pracy Elżbieta Rafalska podkreślała, że nie ma planów, by finansować przyszłoroczne świadczenia z programu 500 plus z tego Funduszu, gdyż nie ma też takiej możliwości prawnej.

"Fundusz może być przeznaczony wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego. Poprzednia ekipa rządząca wykorzystała 19,5 mld zł w ciągu pięciu lat na zasilenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie mamy zamiaru i nie ma też takiej prawnej możliwości wykorzystania tych środków na wypłatę świadczenia 500 plus" - powiedziała w środę PAP Rafalska.

Jak podaje MRPiPS, obwiązujące przepisy przewidują wykorzystanie środków FRD wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego wyodrębnionego w ramach FUS; w latach 2010-2014 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych był zasilany środkami z FRD na uzupełnienie wynikającego z przyczyn demograficznych niedoboru funduszu emerytalnego.

Program "Rodzina 500 plus", który wprowadziła ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, ma ruszyć 1 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Dzięki programowi rodzinom, niezależnie od dochodów, wypłacane będzie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko - do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożne rodziny będą mogły otrzymać świadczenie również na pierwsze dziecko.. (PAP)

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • Rostowski (Tusk + TK) roztrwoniłi FRD(2016-03-30 14:21) Odpowiedz 40

    Śmiać mi się chce jak czytam takie pomysły (skądinąd słuszne) zwłaszcza dziś, kiedy wszystkie środki bez mała roztrwonił nie kto inny jak Rostowski ze zgodą Rzeplińskiego (TK). Wystarczy sięgnąć do ówczesnej prasy ile tego roztrwoniono, ale i tak było mało więc zabrano 150mld OFE(aktywa)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama