statystyki

Białoruś otrzyma 2 mld dol. kredytu od Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji

29.03.2016, 20:51; Aktualizacja: 29.03.2016, 21:02
Ministerstwo Finansów Białorusi i Eurazjatycki Bank Rozwoju podpisały umowę o udzieleniu Mińskowi kredytu w wysokości 2 mld dolarów ze środków Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju - podały we wtorek białoruskie media.

Reklama


Reklama


Umowę podpisano w piątek. Środki przeznaczone na wsparcie polityki gospodarczej i zmiany strukturalne w rządzie i Narodowym Banku Białorusi będą przekazywane w siedmiu ratach w latach 2016-2018.

Kredyt ma stworzyć przesłanki makroekonomiczne trwałego wzrostu i rynkowych reform gospodarczych na Białorusi.

Pierwsza rata w wysokości 500 mln dolarów zostanie przekazana w najbliższych dniach, gdyż Mińsk spełnił już związane z nią warunki. Pozostałych sześć transz będzie przesyłanych po wypełnianiu kolejnych warunków. Dwie Białoruś otrzyma jeszcze w bieżącym roku, trzy - w 2017 i jedną w 2018 roku - informowały służby Eurazjatyckiego Banku.

Transze kredytu mają być spłacone w okresie 10 lat każda, przy obowiązywaniu pięcioletniego okresu karencji.

Działania podjęte na Białorusi w ramach warunków uzyskania pierwszej transzy kredytu pomogły ustabilizować podstawowe wskaźniki monetarne i fiskalne, a także stworzyć podstawy dla długoterminowych przekształceń strukturalnych w gospodarce. Dwunastomiesięczna inflacja na dzień 1 marca 2016 roku spadła do poziomu 12,8 procent, wobec 16,7 proc. rok wcześniej, co jest skutkiem prowadzenia restrykcyjnej polityki pieniężnej i znacznego spadku światowych cen.

W celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej, w tym ustalonych celów dotyczących inflacji i rezerw międzynarodowych, w warunkach liberalizacji cen, program przewiduje wzmocnienie kontroli nad podażą pieniądza, prowadzenie elastycznej polityki monetarnej i osiągnięcie zrównoważonego budżetu.

Eurazjatyckim Funduszem Stabilizacji i Rozwoju zarządza Eurazjatycki Bank Rozwoju - międzynarodowa organizacja finansowa, której członkami są Rosja, Kazachstan, Armenia, Białoruś, Kirgistan i Tadżykistan. (PAP)

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama