statystyki

Błaszczak: Śledztwo smoleńskie było prowadzone skandalicznie

21.03.2016, 16:20; Aktualizacja: 21.03.2016, 16:21

Śledztwo smoleńskie było prowadzone w sposób skandaliczny; poprzedniej władzy nie zależało na wyjaśnieniu przyczyn tragedii - ocenił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, pytany o zapowiadane powołanie nowego zespołu prokuratorów, który ma prowadzić postępowanie ws. katastrofy.

Reklama


Reklama


W poniedziałek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro - jak wcześniej zapowiedział - ma wydać zarządzenie o powołaniu zespołu prokuratorów do śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

"Spodziewam się bardzo wiele po tym zespole prokuratorskim, dlatego że w sposób skandaliczny było prowadzone śledztwo po największej tragedii po II wojnie światowej. To było wspólne stanowisko Sejmu i Senatu RP, że tragedia z 10 kwietnia 2010 roku była największą katastrofą po II wojnie światowej, a śledztwo było prowadzone w sposób urągający przyzwoitości" - powiedział dziennikarzom Błaszczak, pytany o zespół prokuratorów.

Szef MSWiA przypomniał, że na czele tego zespołu stanie zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. "Był oskarżany przez poprzednie władze o to, że kontaktował się rzekomo z obcym mocarstwem, a to obce mocarstwo to Stany Zjednoczone. To nasz główny sojusznik. A więc widzimy, jakie intencje miała poprzednia władza. Poprzedniej władzy po prostu nie zależało na wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej" - powiedział Błaszczak.

"Nam zależy. Myślę, że milionom obywateli naszego kraju zależy na tym, żeby wyjaśnić, jakie były powody tej tragedii" - dodał minister.

Pytany o instalację, która ma upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej, Błaszczak odparł: "To ludzie wskazali miejsce, w którym takie upamiętnienie powinno być dokonane. To ta część Krakowskiego Przedmieścia, która przylega bezpośrednio do Pałacu Prezydenckiego".

Przypomniał, że w tym miejscu miliony ludzi spontanicznie zapalały znicze, aby upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej. "Jest to naturalne miejsce, w którym - w mojej ocenie - powinien stanąć pomnik" - powiedział Błaszczak.

Ziobro zapowiedział w sobotę, że zostanie powołany nowy zespół prokuratorów do sprawy śledztwa smoleńskiego, w skład którego wejdą doświadczeni śledczy z całego kraju. "Zadaniem zespołu będzie całościowe, kompleksowe przeanalizowanie wszystkich materiałów związanych z tragedią smoleńską, zarówno głównych wątków, jak również wątków pobocznych i następnie kontynuowanie tego śledztwa w ramach możliwości dowodowych" - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Ziobro zaznaczył, że w poniedziałek zostanie wydane zarządzenie o powołaniu zespołu i podany zostanie do wiadomości publicznej jego skład; zespołem bezpośrednio będzie kierował zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek.

Śledztw ws. katastrofy smoleńskiej dotychczas prowadziła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Postępowanie zostało niedawno przedłużone do 10 października.

W katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, w tym w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka i wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.(PAP)

pru/ gdyj/ itm/

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • stan47.emeryt(2016-03-21 17:11) Odpowiedz 62

    Kolejny nawiedzony, a w ministerstwie którym zarządza to narobił bałaganu.

  • jogi babu(2016-03-21 19:57) Odpowiedz 53

    Śledztwem smoleńskim zajęła się już podkomisja Macierewicza insynuująca na podstawie parówek i napoju w puszce! Minister Błaszczak niech się zajmie właściwą ochroną prezydenta, aby wypadki z jego udziałem nie miały więcej miejsca, właściwym nadzorem nad Policją i wreszcie wyborem wierchuszki tej instytucji włącznie z komendantem głównym, który w przeciwieństwie do poprzednika miałby autorytet w społeczeństwie i u podwładnych!

  • S-w(2016-03-21 18:38) Odpowiedz 40

    O co chodzi? Czy o pomniki, czy o wyjaśnienie katastrofy. Dobrze gdyby przepytali kontrolerów. Dobrze, gdyby udało się sprowadzić wrak, który wymyto nie wiadomo czym, gdyby sprowadzono rejestratory i bardzo dobrze gdyby Kreml nie gral tą katastrofą. B. dużo warunków. Czy będą spełnione??? Kiedy? Minister dużo mówi i oskarża poprzedników o wszystko, nawet o założenie starej opony. Wyglada na to, że daleko nie zajedzie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama