statystyki

Szydło: Decyzja TK nie będzie orzeczeniem. Nie mogę łamać konstytucji i takiego dokumentu publikować

08.03.2016, 16:37
Premier Beata Szydło

Premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej, PAP/Radek Pietruszkaźródło: PAP

Premier Beata Szydło powiedziała, że decyzja TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale nie będzie orzeczeniem "w myśl obowiązującego prawa". Nie mogę łamać konstytucji i takiego dokumentu publikować - oświadczyła.

Reklama


Reklama


Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie rozpoczął we wtorek badanie skarg grup posłów, I prezes SN, RPO i KRS na nowelizację ustawy o TK. Nie odroczono posiedzenia - o co wnosił prokurator generalny. Ani jego reprezentant, ani przedstawiciele Sejmu i Rządu nie uczestniczą w rozprawie.

Szydło była pytana podczas konferencji prasowej w bazie lotniczej pod Mińskiem Maz. czy wyda decyzję o publikacji wyroku TK dot. nowelizacji ustawy o Trybunale.

"Moim obowiązkiem jest publikowanie tych orzeczeń i dokumentów, które zostały podjęte na mocy obowiązującego prawa. Jutrzejszy komunikat, który przedstawią wybrani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa. W związku z czym nie mogę łamać konstytucji, nie mogę takiego dokumentu publikować" - powiedziała.

Szydło zaznaczyła, że posiedzenie "nie odbywa się zgodnie z obowiązującą w tej chwili ustawą". "Trudno uznać, ażeby to było posiedzenie Trybunału, którego rozstrzygnięcia będą w związku z tym wiążące, biorąc pod uwagę, że nie odbywa się ono na zasadach jak przewiduje w tej chwili ustawa" - powiedziała.

"Z przykrością stwierdzam, że Trybunał Konstytucyjny, przynajmniej część sędziów, dokonuje pewnego aktu politycznego. W Polsce potrzebna jest w tej chwili zgoda i konsensus polityczny, żeby uspokoić sytuację z Trybunałem Konstytucyjnym" - dodała.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • T1000(2016-03-08 19:55) Odpowiedz 113

  Będziesz miała Trybunał Stanu i do pierdla pójdziesz, kłamczucho.

 • Temida(2016-03-08 19:04) Odpowiedz 119

  CZY TO CYNIZM, CZY BRAK WIEDZY PG Z.ZIOBRO, KTÓRY PROSIŁ O 14 DNI W CELU ZAPOZNANIA SIĘ Z USTAWĄ O TK I UWAGAMI. PRZECIEŻ BYŁ WSPÓŁAUTOREM I WIELOKROTNIE DYSKUTOWAŁ, TAKŻE Z PE I UNIĄ. Rząd , prokurator Generalny i marszałek sejmu cynicznie odmówili udziału w rozpatrzeniu sprawy w TK w dniu 8 marca 2016 r. w sprawie najważniejszej ustawy o TK, o sprawach każdego Polaka i ustroju - TRÓJPODZIALE WŁADZY Każdy Polak to wie, by badać nowelę ustawy ze zgodnością z Konstytucją, to nie można tego robić w oparciu o nowelę, co do której są wątpliwości zgodności z ustawą zasadniczą.NIKT NIE MA PRAWA NISZCZYĆ USTROJU I PRAW ZAWARTYCH W KONSTYTUCJI RP. POLSKA JEST WIARYGODNA I WŁADZA SĄDOWNICZA Z TRYBUNAŁEM KONSTYTUCYJNYM. PIS STRACIŁO WIARYGODNOŚĆ W OCZACH POLAKÓW I CAŁEGO ZAINTERESOWANEGO ŚWIATA. WIĘKSZOŚĆ PISOWCÓW ZABIEGA O INTRATNE STANOWISKA W ZAMIAN ZA NIERZETELNOŚĆ, BRAK MERYTORYCZNOŚCI I BRAK ZNAJOMOŚCI KONSTYTUCJI RP

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • zofia(2016-03-08 19:13) Odpowiedz 99

  Jeżeli Rzepliński lekceważy obowiązująca ustawę,to nie jest żadnym sędzią tylko rozrabiaką politycznym,grającym na obalenie demokratycznie wybranego rzą*****dziękować mu i nie wpuszczać do Trybunału.

 • :D(2016-03-08 17:38) Odpowiedz 910

  A biedny mąż siedzi w "złotej klatce" i koło domu sprząta w garniturze by nie przynieść hańby premierce.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Patologia Obywatelska(2016-03-08 19:18) Odpowiedz 810

  Trybunał Konstytucyjny niezgodnie z prawem bada czy ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest zgodna z prawem. Tak waśnie działało platformerskie państwo teoretyczne za którym stoją barany z KOD-u

 • kALIF(2016-03-08 18:29) Odpowiedz 88

  Nie będzie imprezy za 750 tysięcy złotych. Na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego pojawił się komunikat odwołujący uroczyste obchody z okazji 30-lecia funkcjonowania TK. Przypomnijmy, w styczniu br. opinię publiczną zelektryzowała informacja o hucznej balandze, którą szykowało szefostwo TK. Zapewnienie usług hotelarskich, konferencyjnych, restauracyjnych (w tym cateringowych) i transportowych oraz ich koordynację dla około 200 osób, miało pochłonąć 750 tysięcy złotych (bez VAT).

 • warszawiak(2016-03-08 18:48) Odpowiedz 812

  Trybunał Konstytucyjny na czele z prezesem działa jak banda zbójecka. A prezes odznaczony przez papieża, przez pośrednictwo Nycza - banda warszawskich rozbójników

 • myśliwy(2016-03-08 19:32) Odpowiedz 79

  złożyć doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez TK i jako organizację przestępczą rozwiązać!

 • windykator(2016-03-08 19:28) Odpowiedz 78

  Ustawa o lustracji i dekomunizacji wymiaru sprawiedliwosci pilnie potrzebna.

 • To co ? ...(2016-03-08 18:05) Odpowiedz 67

  ... TK o tym nie wiedział ? ... czy może chciał zrobić na złość rządowi ?

 • Mały Jaś(2016-03-08 20:00) Odpowiedz 54

  Ależ oczywiście, że ustawa jest uchwalona na złość TK, ale TK nie ma innego wyjścia jak procedować zgodnie z nią. Konstytucja jest tak sformułowana, że TK musi tą ustawę respektować. Jeśli jej nie respektuje to wychodzi poza swoje prerogatywy i przegra, bo jak uczy historia trzecia władza nigdy nie wygrała, bo nie może wygrać, z pierwsza władzą. Pan Rzepliński swoim uporem doprowadzi do tego, że reszta spraw nie będzie skutecznie rozpatrywana, ze szkodą dla Polaków. Ta walka była od początku przegrana, a im dłużej TK będzie ją przeciągał tym mniejsze będzie miał poparcie dla swoich argumentów.

 • To smutne(2016-03-10 12:20) Odpowiedz 50

  Jest jak u Putina. PIS to azjatycko - rosyjska mentalność, w myśl której krajem ma rządzić autokrata, który ma prawo robić co mu się podoba i być poza kontrolą. A marionetki za sowite apanaże mu przyklaskują.

 • Krytyk oszustów(2016-03-08 18:56) Odpowiedz 40

  A co później? Zobaczymy.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Agenci obcych wywiadow niemile widziani w POLSCE !(2016-03-08 17:34) Odpowiedz 36

  Szydło zaznaczyła, że posiedzenie "nie odbywa się zgodnie z obowiązującą w tej chwili ustawą". Trudno uznać, ażeby to było posiedzenie Trybunału, którego rozstrzygnięcia będą w związku z tym wiążące, biorąc pod uwagę, że nie odbywa się ono na zasadach jak przewiduje w tej chwili ustawa - powiedziała. Z przykrością stwierdzam, że Trybunał Konstytucyjny, przynajmniej część sędziów, dokonuje pewnego aktu politycznego. W Polsce potrzebna jest w tej chwili zgoda i konsensus polityczny, żeby uspokoić sytuację z Trybunałem Konstytucyjnym - dodała.

 • Bell(2016-03-09 13:58) Odpowiedz 22

  Jest tylko jedno prawo to które ustanowia Prezes Kaczyński.....reszta to bełkot i brak szacunku do "Wielkich" osiągnieć. Szkoda, że za naszą kasę. ....

 • Dychotomia rządu(2016-03-15 15:38) Odpowiedz 10

  "Szydło: Decyzja TK nie będzie orzeczeniem. Nie mogę łamać konstytucji i takiego dokumentu publikować". A Ziobro mówił, że to jest orzeczenie. Ustalcie wreszcie wspólną linię wciskania kitu ciemnemu ludowi. Łatwiej to kupi.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama