statystyki

Lwów: Nacjonalistyczni radni przeciwko lwom na Cmentarzu Orląt

26.01.2016, 21:16

Część lwowskich samorządowców chce demontażu posągów lwów z Cmentarza Orląt. Radni rady obwodowej Lwowa uważają, że umieszczone ponownie pod koniec zeszłego roku na polskiej nekropolii dwie figury mogą mieć antyukraiński charakter.

Reklama


Reklama


Posągi strzegące bramy przy Pomniku Chwały zdemontowali sowieci w latach siedemdziesiątych zeszłego stulecia. Obecnie staraniem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego rzeźby powróciły na nekropolię.

Nie podoba się to radnym z nacjonalistycznej partii „Swoboda”. Z ich inicjatywy mer Lwowa ma sprawdzić, czy montując lwy dopełniono niezbędnych formalności, ale przede wszystkim, czy lwy nie obrażają ukraińskich uczuć narodowych. Jak czytamy w uzasadnieniu, pomnik lwów w połączeniu z innymi polskimi symbolami może stwarzać kontekst o wydźwięku antyukraińskim.

Ponadto według radnych „Swobody”, lwy z Cmentarza Orląt mogą symbolizować okupację ziem ukraińskich i obrażać narodowe uczucia Ukraińców. Na Cmentarzu Orląt spoczywa około trzech tysięcy Polaków - uczestników polsko-ukraińskich walk z lat 1918-1920.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • Chłe, chłe ...(2016-01-27 10:21) Odpowiedz 30

    ... trzeba im jeszcze ze 4 miliony dołożyć...

  • EWA(2016-01-27 07:44) Odpowiedz 31

    Kim są ludzie we władzach w Warszawie, że od dłuższego czasu poniżają Polaków, pozwalając na obrażanie uczuć obywateli, ponieważ nie reagują na antypolskie działania Ukraińców - głównie na ustawowe czczenie UPA?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama