statystyki

Rząd Szydło chciał kompromisu w Brukseli, a dostał pouczenie

autor: Jakub Kapiszewski, Grzegorz Osiecki, Dominika Ćosić14.01.2016, 07:56; Aktualizacja: 14.01.2016, 08:54
Szydło. orędzie, premier, opozycja

Wczoraj w Sejmie szefowa rządu zapewniała, że nie ma mowy o łamaniu standardów demokratycznychźródło: PAP

Politycy PiS przypominają opinie premiera Węgier Viktora Orbána: Komisja szczeka, ale nie gryzie.

Reklama


Reklama


Debata „orientacyjna” z punktu widzenia prawa ma znaczenie marginalne. Z punktu widzenia polityki osłabia pozycję Polski w UE. Z największej szóstki decyzyjnej przechodzimy do ligi państw takich jak Węgry i Rumunia. Pierwszy kraj był przyczyną powołania w 2014 r. mechanizmu obrony państwa prawa. Drugi otrzymywał w 2012 r. kompromitujące rumuński rząd listy. Bruksela zarzucała w nich ówczesnemu premierowi Victorowi Poncie zamach na Trybunał Konstytucyjny.

Komentarze płynące z Brukseli otwierają jednak szansę na kompromis. Teraz ruch jest po stronie polskich władz.

Wczoraj w Sejmie szefowa rządu zapewniała, że nie ma mowy o łamaniu standardów demokratycznych. Jej wystąpienie dotyczące sytuacji międzynarodowej koncentrowało się na relacjach z Unią Europejską. – W Parlamencie Europejskim będę reprezentować polski rząd, ale chcę też reprezentować cały polski parlament i wszystkich obywateli, by bronić dobrego imienia Polski, która nie zasłużyła, by być tak szkalowana, jak to ma miejsce obecnie – przekonywała premier.

Debata odbędzie się w przyszłym tygodniu. Wiceszef MSZ Konrad Szymański poleciał do Hagi i Brukseli, aby przekonywać szefów poszczególnych frakcji do tego, że nie ma sprawy z Trybunałem Konstytucyjnym i mediami publicznymi.

– To PiS, nie zaś opozycja, jest odpowiedzialny za to, że Europa jest zaniepokojona sytuacją w Polsce – komentował w Sejmie wiceszef klubu PO i były wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem, aby uspokoić sytuację, PiS powinien wycofać się ze zmian w TK, mediach publicznych, prokuraturze i służbie cywilnej. W rozmowie z DGP dodawał, że jest jeszcze czas, aby poprawić wizerunek w UE. – Słowa Timmermansa nie są wezwaniem na dywanik. Wciąż nie jesteśmy jeszcze na tym poziomie. Komisja rozpoczęła procedurę dialogu, by rząd PiS poważniej potraktował jej wątpliwości – dodaje.

Jak wynika z informacji DGP z Komisji, ta procedura dialogu przypomina raczej politykę kija i marchewki. Z jednej strony komisarz Timmermans krytykuje politykę polskich władz. Z drugiej wysokiej rangi urzędnicy KE przekonują w rozmowie z nami, że właściwie nic się nie stało. I nie ma mowy o dalszych działaniach w ramach mechanizmu. – Chcemy jedynie dyskusji. Nie uderzamy w nikogo. Najpewniej na tym etapie wszystko się zakończy – komentuje nasz rozmówca.

Zapytaliśmy wczoraj w Brukseli o komentarz wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego. Jak mówi, w ciągu ostatnich kilku dni dochodziły do niego bardzo różne i wzajemnie sprzeczne głosy z Komisji Europejskiej. – Różni jej przedstawiciele, oficjalnie i nieoficjalnie, przedstawiali różne warianty tego, co się może stać po spotkaniu komisarzy. Raz była mowa o tym, że będzie rozpoczęta procedura, raz że nie – przekonuje Szymański. Jak dodaje, „prywatnie ma wątpliwości” co do umocowania prawnego mechanizmu obrony demokracji.

Zapytaliśmy niemieckiego analityka ze związanego z Europejską Partią Ludową think tanku – Wilfried Martens Centre for European Studies – na ile kłopotliwe dla Polski jest uruchomienie mechanizmu. Według Rolanda Freudensteina chodzi o wysłanie komunikatu. – Polski rząd ma doskonałą okazję do rozmów i pokazania, że pewne domniemania są nieprawdziwe – komentuje.

Jednak jego zdaniem obecna sytuacja może niekorzystnie wpłynąć na pozycję polityczną Polski wewnątrz Unii. Jak przekonuje, jesteśmy krajem członkowskim tzw. szóstki (razem z Niemcami, Francją, Włochami, Hiszpanią oraz Wielką Brytanią), ale status ten może zostać osłabiony na skutek działań rządu Beaty Szydło. – Polski rząd może podejść do tego poważnie albo to zbagatelizować. Mam nadzieję, że zwycięży to pierwsze podejście – podsumowuje.

Rząd ma okazję, by pokazać, że zarzuty są nieprawdziwe

Wygląda na to, że TK podjął decyzje, które w tej chwili nie są wypełniane przez inne organa państwa. Są środki, które podjęły obecne władze, które mocno ingerują w sposób funkcjonowania TK

Celem jest zapobieżenie sytuacji, w której rządy prawa mogłyby być zakwestionowane. Chcemy się upewnić, że rządy prawa będą zachowane, i pomóc znaleźć rozwiązania, jeśli takie będą konieczne

Jesteśmy świadomi również reform w zakresie mediów, które mogą budzić wątpliwości dotyczące wolności i pluralizmu mediów publicznych. Zasady UE żądają poszanowania zasad demokracji i podstawowych praw. Nie może być demokracji, która nie szanuje rządów prawa, i vice versa

Bat na nowe państwa

Już w połowie 2012 r. poprzedni przewodniczący Jose Manuel Barroso mówił o potrzebie wprowadzenia mechanizmu, który zapewniałby Komisji Europejskiej możliwość dyscyplinowania państw członkowskich. Wówczas Bruksela próbowała wywrzeć presję na rumuńskiego premiera Vicotra Pontę, aby ten przywrócił kompetencje Trybunału Konstytucyjnego (odebrane dekretem rządowym) i doprowadzić do mianowania na rzecznika praw obywatelskich osoby z ponadpartyjnym poparciem. W lipcu 2012 r. Ponta zapowiedział, że „pilnie podejmie działania, by dostosować się do tych wymogów”.

Mechanizm miał być bardziej stanowczy niż „miękka siła” Brukseli. Ale bardziej wyważony niż „opcja nuklearna”, czyli przywołanie art. 7 traktatu o UE. Mówili też o tym poszczególni komisarze, w tym Viviane Reding.

Za wprowadzeniem takiego mechanizmu opowiedział się w otwartym liście z początku 2013 r. również ówczesny szef holenderskiej dyplomacji Frans Timmermans, razem ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Danii i Finlandii. Ministrowie postulowali w liście, że Komisja powinna dysponować środkami dyscyplinującymi. – Jako ostateczność powinna istnieć możliwość wstrzymania funduszy unijnych – pisali dyplomaci.

Ostatecznie mechanizm powstał w marcu 2014 r. Po tym, jak zmiany wokół trybunału zaczął wprowadzać węgierski premier Viktor Orban. Węgry nie zostały jednak mu poddane.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

 • krol(2016-01-14 10:26) Odpowiedz 2730

  Proszę dalej robić swoje.To na PIS i Prawicę głosowali polacy,bo mieli dosć państwa kolesi,afer,przekrętów i złodziejstwa przez 8 lat. Ani kroku w tył nie wolno zrobić. Czas na protokoły pokontrolne w ministerstwach-akty oskarżenia dla konkretnych urzędnikow-tymczasowe aresztowania-procesy-skazania , blokadę kont bankowych i konfiskaty mienia.Proszę w miarę szybko wymienić polskich urzędników w PE i KE.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • bolo(2016-01-14 09:15) Odpowiedz 2429

  Jakub Kapiszewski, Grzegorz Osiecki, Dominika Ćosić wasi idole przez ostatnie 8 lat pokazali brukseli ze Polska bedzie dojna i potulna krowa. Teraz ten czas sie konczy. Lepiej napiszcie cos o waszych mocodawcach z Axel Springer. Tylko leming albo KODowiec nie wie ze jestescie sponsorani przez Niemcow.

 • Witek(2016-01-14 10:48) Odpowiedz 2310

  Po co zapraszać kogoś ,kto nie potrafi mówić tylko duka,niech siedzi w kraju i naprawia Polskę przecież żeby cokolwiek naprawiać trzeba być fachowcem,a ona nie odróżnia nowe od ruiny.

 • kika(2016-01-14 11:12) Odpowiedz 229

  wstyd mi na stare lata ,ze inni nas musza pouczac ,dziekujemy p. premier ludzie z gorszego sortu ,itza to ,ze Polacy skacza sobie do gardla

 • gra(2016-01-14 09:11) Odpowiedz 2230

  cała awantura osłabia Polskę, podziękujmy opozycji, co za hipokryzja, co innego mówią na spotkaniu z premier, a co innego w Sejmie. Boją się rozliczeń z 8 lat rządzenia

 • piniusz(2016-01-14 09:13) Odpowiedz 1815

  wiecie o co chodzi,prawda a co, może nie wiecie,o żadne sankcje nie chodzi tylko o kasę która może się skończyć przez nałożenie podatków.Dlaczego nie było słowa krytycznego za Tuska-wiecie to prawda?wiecie,jak nie wiecie

 • Aga(2016-01-14 13:08) Odpowiedz 1311

  Krótkowzroczność polaczków. kasę z UE wzięliście, większości z Was lepiej się powodziło przez ostatnie 8 lat niż wcześniej, ale teraz będziemy się stawiać. my naród mocarzy, postawimy się rosji , UE. wow. brawo. będziemy za ręke iść z węgrami i grekami. jeszcze raz napiszę: wow brawo. prawdziwa pierwsza liga. ze wsi pochodzicie, i ze wsi nie wyjdziecie.

 • Bi(2016-01-14 09:52) Odpowiedz 129

  Po grudniowym zachowaniu rząd dostał pouczenie na tej zasadzie: Cyryl jak Cyryl, ale te Metody... Przecież falandyzacja to nie są europejskie standardy.

 • Ta wasza szpryngierowska propaganda(2016-01-14 10:52) Odpowiedz 1221

  może jakoś działa u was w Rzeszy, ale nie tu. Żadne pouczenie, żadna procedura, europejskie głupki, które dały się wpuścić w maliny przez waszą propagandę i pohukiwały na Polskę teraz drapią się w głowę co ze sobą zrobić. Narobiły sobie syfu i usiłują wyjść z twarzą, bo po raz kolejny robią burdel z Europy. Prawa i demokracji POwinni pilnować u was, w Rzeszy, a nie w Polsce!

 • ma być (2016-01-15 07:19) Odpowiedz 63

  Żeby Polska była Polską...Dość finansowania zagranicznych biznesów! Dość wyprowadzania kasy z Polski! Polacy, czy Wy nie widzicie,jak UE zachowuje się, kiedy pojęli,że kurek im się zamyka? Zamykać zagraniczne interesy! Czas na POLSKĘ! Brawo odważny i szybki polski rząd! Po to Polacy na Was zagłosowali! Niechaj UE robi sobie co chce, Polacy chcą, że by Polska była Polską...

 • iwo(2016-01-14 19:40) Odpowiedz 52

  Rząd dostał pouczenie żeby nietykać przywilejów niemców , które mają w Polsce. Jak się słyszy to kasa do Niemiec z Polski płynie strumieniem

 • dziadek Franek(2016-01-15 10:13) Odpowiedz 42

  DO @ Bi(2016-01-14 09:52)-A PiS jest rządem Jamajki, zaprzańcu? Kto atakuje polski rząd ten atakuje Polskę. Łajdactwu twojego sortu wydaje się, że demokracja jest wtedy kiedy uda się wam sfałszować wybory i ogłosić swoje zwycięstwo. Ale czasy złodziejstwa i karnawału sprzedawczyków dobiegły końca. Teraz tylko trzeba rozliczyć was z kredytów jakie sobie pozaciągaliście na nasze konto i idźcie do diabła.

 • StAAbrA(2016-01-14 18:43) Odpowiedz 31

  Przeciw zdrajcom i ich kolaborantom trzeba iść na połnyj rost . A nie merdać ogonem .

 • maxiu(2016-01-14 21:07) Odpowiedz 14

  nie rząd premier Szydło, a rząd Kaczyńskiego firmowany przez Panią Szydło

 • Breslauer(2016-01-15 08:06) Odpowiedz 13

  polsce trzeba odetnonc wszystkie pieniadze z EU, zostana im ino cebula kartoffle i koscioly! za wysoko podskakiwac az dostana z gory w leb i musza wrocic na miejsce, bojkotowac urzendy sondy i wszystko co polskie panstwo ma, protestowac gdzie sie da i wtedy zapracuja spowrotem na szacunek w EU !!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama