Urząd Miasta w Szczecinie pozyskuje dane osobowe mieszkańców niezgodnie z prawem - twierdzi Sieć Obywatelska Watchdog Polska i składa skargę do wojewody zachodniopomorskiego.

Podczas głosowania nad projektami w budżecie obywatelskim magistrat wymaga od głosującego podania nazwiska rodowego matki lub numeru telefonu, co jest niezgodne z Konstytucją - mówi Szymon Osowski, prezes stowarzyszenia: "W ramach konsultacji społecznych władze nie mają prawa zbierać informacji o mieszkańcach. Dzięki podaniu numeru PESEL urząd łatwo może dotrzeć do wiedzy czy oddałem głos na nowy chodnik czy ławkę" - wyjaśnia.

Ustalone reguły miały sprawić, aby głosowanie nad budżetem obywatelskim przebiegło sprawnie - tłumaczy Piotr Zieliński z Urzędu Miasta w Szczecinie: "Doświadczeni sytuacją z ubiegłego roku, kiedy to oddano kilkaset nieważnych głosów, w tym roku chcieliśmy uniknąć tej sytuacji. Nie chcemy aby ktoś podważył wyniki" - dodaje.

Zarówno prawnik Szymon Osowski, jak i Piotr Zieliński ze szczecińskiego magistratu, zaznaczają, że do tej pory nie powstały żadne podstawy prawne obejmujące zasady oddawania głosów na projekty budżetu obywatelskiego. Każde z miast, w którym odbywa się takie głosowanie, samodzielnie tworzy jego zasady.