statystyki

Odorowicz: Ludzie nie chcą płacić abonamentu, bo nie rozumieją jaka jest rola TVP

autor: Magdalena Rigamonti30.05.2015, 12:00
Agnieszka Odorowicz. Fot. Maksymilian Rigamonti

Agnieszka Odorowicz. Fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Byłam nominowana przez redakcję TVP Kultura. Nagrody nie dostałam, bo złożyłam papiery w konkursie na prezesa i członków zarządu TVP SA – mówi Agnieszka Odorowicz, szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Bronisław Komorowski przegrał wybory, to i pani prezesem TVP nie będzie.

A jaki to ma związek?

Przed drugą turą wyborów publicznie wstawił się za panią.

Nie za mną, tylko powiedział, że decyzja o wykluczeniu wszystkich kandydatów kojarzonych z pracą na rzecz kultury jest dla pana prezydenta niezrozumiała.

W pani obronie stanęła Agnieszka Holland, oficjalnie popierająca Komorowskiego, i inni ludzie występujący pod wspólnym szyldem Obywatele Kultury.

I to była ich inicjatywa. Byłam na festiwalu w Cannes na polskiej gali, kiedy się dowiedziałam, że zostałam wykluczona z konkursu. Tam też dowiedziałam się, że Obywatele Kultury protestują przeciwko takiemu stanowi rzeczy.

Liczyli, że jak pani zostanie prezesem TVP, to hojnie im to wynagrodzi.

Tak cynicznie zaczniemy tę naszą rozmowę?

To nie cynizm, to pragmatyzm. Telewizja to przecież wielkie pieniądze.

Wielkie: średnio miliard pięćset milionów rocznie. Dla porównania cały roczny budżet narodowej kinematografii, w tym wsparcie dla szkół filmowych, edukacja i upowszechnianie, promocja zagraniczna, cyfryzacja kin lokalnych – to 150 mln rocznie. Wie pani, ludzie kultury – zresztą nie tylko oni, bo i naukowcy, a także inne środowiska rozumiejące znaczenie mediów publicznych – miały nadzieję, że TVP będzie zarządzał ktoś spoza układu wspieranego przez partie polityczne, że przyszedł czas na reformę telewizji. Od lat się tego domagali. Co więcej: wspólnie z twórcami, dziennikarzami, organizacjami pozarządowymi przygotowaliśmy i przedstawiliśmy w Sejmie obywatelski projekt ustawy o radiofonii i telewizji. Bezskutecznie. Teraz dopiero pojawiły się głosy, że jest historyczna szansa na zmianę.

I dlatego nie dostała się pani do kolejnego etapu konkursu na prezesa TVP. Pewniakiem się pani czuła.

Nie, nie czułam się. Ale przeanalizowałam różne modele funkcjonowania mediów w Europie, przeczytałam analizy rynku mediów i zaproponowałam konkretny program reformy TVP – do czasu przeprowadzenia nowej ustawy takie, jak są możliwe przy tej strukturze finansowania i modelu ustawowym. I takie, które będą możliwe tylko po wprowadzeniu nowego modelu finansowania. Szkoda, że nie dostałam nawet szansy na prezentację i rozmowę. Liczyłam się z tym, że nie zostanę wybrana, zwłaszcza po tym, jak okazało się, że w TVP mają być po raz kolejny trzyosobowe zarządy. A ja byłam zdecydowaną zwolenniczką jednoosobowych.

I będzie pani sama decydować o tych wielkich pieniądzach?


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (18)

  • Inspektor Pracy(2015-05-30 13:12) Zgłoś naruszenie 71

    Ludzie mają gdzieś Waszą role ,wasze gaże i mordy pchające sie przed ekran,zakodujcie sobie ten wasz sygnał.
    I jeszcze jedno - skoro to POdatek i jest scigany przez urzedników skarbówki gdy sie nie opłaci abonamentu to znaczy ,że Tusk który nawoływal publicznie do nie placenia tego podatku jest wg KK przestępca.

    Odpowiedz
  • telewidz(2015-08-22 21:35) Zgłoś naruszenie 41

    1. właśnie dlatego, że ROZUMIEJĄ!!!
    2. a dlaczego, ktoś kto zarabia 1500-2000 zł/m-c ma fundować pensje pracownikom TVP w wysokości 60-8- tyś/m-c, to bezczelność

    Odpowiedz
  • Leo(2015-05-30 12:40) Zgłoś naruszenie 31

    Pani się myli, Pani Odorowicz. Ludzie nie chcą płacić abonamentu, bo dobrze rozumieją jaka powinna być rola TVP.

    Odpowiedz
  • wjw(2015-05-30 16:40) Zgłoś naruszenie 21

    Publiczna TVP to od pewnego czasu filia episkopatu. Misja ? Chyba katolicka. Czekam kiedy wiadomości będą się zaczynały od modlitwy.
    A to wszystko wina pewnej starej panny...

    Odpowiedz
  • MZK(2015-06-01 08:21) Zgłoś naruszenie 21

    Ludzie nie chcą płacić abonamentu, bo TVP nie jest publiczna, tj. nie wypełnia publicznej misji. Dlaczego mają płacić za pranie mózgu?

    Odpowiedz
  • nina(2015-06-01 08:26) Zgłoś naruszenie 20

    rola rolą ale nie powinna telewizja reklamować oszustów ,piramid finansowych po których ludziom któży skorzystają pozostaje się jedynie powiesić bo nie są w stanie spłacić tego kredytu telewizja powinna tłumaczyć że aktor to on tylko gra zadowolonego klienta

    Odpowiedz
  • Mural(2015-12-19 09:03) Zgłoś naruszenie 20

    Płacę od wielu lat ale nie rozumiem od 15 lat, dlaczego, skoro bez kablówki nie mogłabym odbierać jakiegokolwiek programu. I co wtedy z tego, że posiadam mebel zwany telewizorem? O misyjności wolę się nie wypowiadać, aby się nie denerwować.

    Odpowiedz
  • a(2015-05-31 09:54) Zgłoś naruszenie 21

    a właśnie, że rozumieją nie są idiotami droga pani!

    Odpowiedz
  • garfield(2015-05-30 12:30) Zgłoś naruszenie 21

    wręcz przeciwnie , ludzie doskonale widzą że tzw. publiczna tv to biuro wyborcze PO z misją to co robi tvp nie ma nic wspólnego

    Odpowiedz
  • Emeryt(2015-06-10 09:07) Zgłoś naruszenie 11

    No proszę. Jaka diagnoza. Trochę szkoły i już uważa się ludzi za tumanów i bezmózgowców. Co za misyjność jest w programie Jana Pospieszalskiego? Co za misyjność jest w TVP? Pierd...lnij się w łeb kobieto i dobrze pomyśl. Poczytaj komentarze internautów a nie uważąj, że najlepiej wiesz.

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2015-05-31 00:37) Zgłoś naruszenie 11

    "Ludzie nie rozumieją"
    Niestety mam przykrą wiadomość : To pani nie rozumie że ludzie myślą i wyciągają wnioski z tego co widzą.
    Oczywiście zadam przy okazji powtórnie pytanie o misję TVP:
    Dlaczego telewizja promuje model społeczeństwa postkolonialnego i w głównych wiadomościach tłem jest pałac im. J Stalina (który powinien być usunięty 25 lat temu ) a nie Zamek Królewski ?

    Odpowiedz
  • +(2015-05-30 13:45) Zgłoś naruszenie 11

    ...szanowna pani Odorowicz coś mi tu brzydko pachnie.

    Odpowiedz
  • KALIF(2015-05-30 20:11) Zgłoś naruszenie 11

    TVP TO SIEDLISKO SIEROT BOLSZEWICKICH ICH MIEJSCE JEST NA SMIETNIKU

    Odpowiedz
  • POtriota(2015-05-31 08:44) Zgłoś naruszenie 10

    jeśli rolę TVP i PR odzwierciedla ramówka, to rzeczywiście nie ma co się dziwić braku zrozumienia owej "misji", jeśli doczekam się pomysłu eliminacji popkulturowych szmatławych programików oraz reklam z czasu antenowego, to wtedy zastanowię się czy dać grosz, ale oczywiście wówczas się okaże, że pomysł cyfryzacji i namnożenia tylu kanałów był kiepski, bo nie ma co nadawać, oto jakie miałkie i płytkie jest wasze istnienie

    Odpowiedz
  • easyrider(2015-05-31 09:36) Zgłoś naruszenie 01

    Rola TVP wg. rozumienia osób pokroju p. Odorowicz jest taka, żeby służyć gorliwie władzy i łykać za to grubą kasę. Nie narobić się a zarobić. Najpierw burzą w ludziach jakiekolwiek poczucie obywatelskości, wspólnoty, patriotyzmu a teraz oczekują, że ludzie się sami samozdyscyplinują. W imię czego? W imię ich bajońskich zarobków? A drugi element tej układanki jest znacznie prostszy. W kraju z rozwaloną gospodarką przestaje wystarczać kasy na cokolwiek. Stąd pomysły żeby policjanci wystawiali więcej mandatów, skarbówka nie robiła "bezowocnych" kontroli a komornicy ściągali z emerytów kasę za abonament. To jest wg. tzw. liberałów (większość nawet nie rozumie tego pojęcia) sposób na gospodarkę.

    Odpowiedz
  • FK_(2015-05-31 09:45) Zgłoś naruszenie 01

    "Liczyli, że jak pani zostanie prezesem TVP, to hojnie im to wynagrodzi."
    "Byłaby pani królową i rządziła całą telewizją."
    .. nie zacheca zeby sprawdzic co jest w pozostalych 83% artykulu...
    A moze byc tak do kazdego artykulu dodac index 'show'menstwa', albo 'poziom merytoryki' zeby czytelnik nie tracil czasu na czyjes...
    Dziekuje.

    Odpowiedz
  • Myli się pani ...(2015-05-30 13:21) Zgłoś naruszenie 01

    ... ludzie mają dość utrzymywania darmozjadów wciskających wredną propagandę ... i tyle.

    Odpowiedz
  • !!!(2015-05-30 18:02) Zgłoś naruszenie 02

    TVPartyjna

    Odpowiedz