statystyki

Kwaśniewski na pogrzebie Jaruzelskiego: to był patriota, mąż stanu

30.05.2014, 15:00; Aktualizacja: 30.05.2014, 15:04
Aleksander Kwaśniewski wygłosił mowę nad grobem gen. Jaruzelskiego PAP/Leszek Szymański

Aleksander Kwaśniewski wygłosił mowę nad grobem gen. Jaruzelskiego PAP/Leszek Szymański źródło: PAP

Przy akompaniamencie krzyków i gwizdów pochowano w Warszawie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Przeciwnicy pochowania byłego I sekretarza KC PZPR i współautora stanu wojennego na Powązkach zakłócili rozpoczęcie pogrzebu gwizdami i okrzykami "Hańba", a także odtworzonymi z magnetofonu radzieckimi pieśniami wojskowymi.

Reklama


Reklama


Przemówienie nad grobem gen. Jaruzelskiego wygłosił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który nazwał Jaruzelskiego "człowiekiem szczególnej epoki, naznaczonej tragedią, dramatem, poszukiwaniem sensu i nadziei". - Żegnamy polityka, który w najtrudniejszym czasie podjął się odpowiedzialności za państwo, znajdujące się w kryzysie, i z całą świadomością wybrał mniejsze zło, chroniąc nas przed obcą interwencją lub bratobójczą konfrontacją - mówił Kwaśniewski. Dodał, że Jaruzelski był mężem stanu, który potrafił przejść od dyktatury do dialogu i pokojowej transformacji. - Żegnamy jednego z najwybitniejszych polityków polskich drugiej połowy XX wieku, człowieka skromnego i oddanego sprawom Polski, patriotę najwyższej próby - podkreślił były prezydent.

Kwaśniewski wspominał, że Jaruzelskiemu nie została oszczędzona utrata domu rodzinnego, katorżnicza praca, walka na froncie, polityczna odpowiedzialność, ataki i procesy, a także krzyki "serc, które nie mają miłosierdzia". - Niech zadośćuczynieniem za to wszystko będzie świadomość, że Polska jest niepodległa, bezpieczna, że nie da się wykreślić twojego nazwiska z polskiej historii - dodał były prezydent. - Żegnamy cię, żołnierzu. Dobrze zasłużyłeś się Ojczyźnie. Spocznij! Twoja służba skończona. A my - baczność! Walka o dobre imię Wojciecha Jaruzelskiego trwa - zakończył przemówienie Kwaśniewski.

Po złożeniu urny z prochami do grobu Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Nad grobem odegrano melodię "Śpij kolego" i marsza żałobnego Chopina.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • @11(2014-05-31 05:17) Odpowiedz 00

    Masz rację, Kiszczak to po Jaruzelu bydło straszne.

  • Ocalały z watahy(2014-05-30 15:28) Odpowiedz 00

    Uczciwy czlowiek nic pochlebnego o jaruzelskim nie powie? Ostatnią decyzją jaką podjął Kwaśniewski jak prezydent, to ułaskawienia kolegi, tow. Sobotki, skazanego za to, że uprzedzieł bandziorów przed akcją Policji, której wtedy był szefem, tym samym narażając policjantów na śmierć. Uczciwy człowiek brzydziłby się pochwałami od Kwaśniewskiego! Jedyne dobre co mozna powiedzieć o Jaruzelskim, to że jego brat był jeszcze gorszy. Gdyby miał brata.

  • Sdziadek(2014-05-30 15:48) Odpowiedz 00

    OPRUCZ RODZINY I NAJBLIRZSZYCH ! ! !.,.,.,Jedna cholota w kosciele,, druga cholota przed kosciolem..Plac przed kosciolem iak i cmentarz nie jest miejscem do rozliczania zmarlych... Pilnie sie wescie za rozliczanie jeszcze gorszych obecnie rzadzacych -zyjacych.

  • MARK(2014-05-30 15:49) Odpowiedz 00

    Niech mu ziemia lekką będzie, ale był szefem "gangu" komunistycznych morderców.To też oni i ich dzieci i wnuki wybroniły go przed skazaniem za te zbrodnie poczynając od 1970 r. po śmierć kanonizowanego ks. Popiełuszkę.
    Zniszczył nadzieje i aspiracje młodych na zmiany systemu już w 1980 r. Żaden plac, gmach, miejsce , ulica nie mogą być nazwane jego imieniem.Chyba,że w Moskwie czy Koreii Północnej.

  • humer(2014-05-30 15:50) Odpowiedz 00

    Łajza łajzie referencje wystawia.

  • luter(2014-05-30 15:57) Odpowiedz 00

    Jak dla mnie to kościół tyle razy się już zeszmacił licząc od '89, że teraz może sobie odgrzebać nawet tow. stalina i pobłogosławić. Nawet kanonizacja JPII nic już tu nie pomoże (zresztą, zważywszy na ilość pomników stawianych w Polsce mimo braku aprobaty ze strony samego JPII w kwestii ich czynienia, wszystko to jest dowodem na przerost formy nad treścią, oznak wiary masa, samej wiary tyle co na pokaz).

  • Ocalały z wtahy(2014-05-30 15:59) Odpowiedz 00

    Całemu bałaganowi winna jest rodzina, która tuz po smierci stanowczo nie oświadczyła, że pogrzeb będzie prywatny, rodzinny i kameralny. pewnie chcieli zaoszczedzić na państwowym pogrzebie , to mają to co chcieli. Miller już w wieczór wyborczy rozpoczął nekrofilię która trwać będzie latami, a kwot na ochronę grobu wydanch z pieniędzy podatnika trudno będzie zliczyć!

  • No, to się...(2014-05-30 16:00) Odpowiedz 00

    ...bydło popisało.

  • luter(2014-05-30 16:00) Odpowiedz 00

    religijna popkultura, dewaluacja wartości, brakuje jeszcze tam Nergala, Hartmana i Palikota

  • Popisy Polaków-katolików.(2014-05-30 16:15) Odpowiedz 00

    Myślę, że nie ma w Europie większej hołoty??

  • Jaruzel wiernie służył-(2014-05-30 20:01) Odpowiedz 00

    żydokomunie i to ona oddawała mu cześć na koniec.

  • polska specjalność(2014-05-30 21:33) Odpowiedz 00

    Wataha człekokształtnego ... BYDŁA na cmentarzu
    I wszystko jasne ...