Komisja Regulaminowa Etyki i Spraw Senatorskich przyjęła we wtorek projekt zmian Regulaminu Senatu dot. wyboru ławników do Sądu Najwyższego. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym to Senat będzie wybierać ławników na czteroletnią kadencję, w głosowaniu tajnym.

Za zmianami głosowało 14 senatorów, 8 było przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Sejm uchwalił ustawę o SN 8 grudnia ub.r., a 15 grudnia bez poprawek przyjął ją Senat. Zgodnie z ustawą obok funkcjonujących obecnie w tym sądzie izb: Cywilnej, Karnej oraz - zmodyfikowanej - Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, powstaną dwie nowe izby: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna. W obu, po raz pierwszy w SN, obok sędziów mają orzekać ławnicy. Zlikwidowana będzie Izba Wojskowa, której sprawy przejmie Izba Karna.

Ławników do SN będzie wybierać na czteroletnią kadencję Senat w głosowaniu tajnym. Kandydatów będą zgłaszać stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe (z wyłączeniem partii politycznych) oraz grupa 100 obywateli.

Ustawa o SN nakazuje uregulowanie w regulaminie Senatu m.in. szczegółowego sposobu postępowania z dokumentami złożonymi marszałkowi Senatu przy zgłaszaniu kandydatów na ławników SN.

Na początku posiedzenia komisji senator Piotr Zientarski (PO) zgłosił wniosek formalny o zdjęciu tego punktu z porządku obrad. "Zgodnie z naszą konstytucją jesteśmy zobowiązani przestrzegać systemu prawa, źródeł prawa. A ta ustawa jest ewidentnie sprzeczna z ustawą zasadniczą, dlatego też procedowanie jej moim zdaniem i koleżanek, kolegów z Platformy nie powinno mieć miejsca" - mówił Zientarski. Jego wniosek został odrzucony w głosowaniu.

Krzysztof Słoń (PiS) podkreślił, że zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, Senat upoważniony jest do wyboru ławników. "Ustawa (o SN) przyjęta w grudniu ub. roku nie precyzuje dokładnie procedury wyboru ławników. Jedynie określa, że ten wybór powinien być dokonany w sposób tajny, jak również precyzuje sposób przepływu informacji dokumentów, chociażby między I prezesem SN, a marszałkiem Senatu, precyzuje też do kogo mają być zgłaszane kandydatury" - mówił Słoń.

"W tej chwili mamy jawność wszystkich głosowań personalnych, natomiast w tym konkretnym przypadku ustawa wymaga tego, żeby to głosowanie było tajne" - zaznaczył senator PiS.

Jak dodał, projekt przewiduje też zmianę w głosowaniu. Jak wyjaśnił różnica polega na tym, że przy nazwisku kandydata nie będzie trzech kratek "za", "przeciw", "wstrzymuję się"; głosowanie będzie wyglądać jak w normalnych wyborach. Głosowanie odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

W projekcie zmian Regulaminu, przewidziano, że niezwłocznie po podaniu do wiadomości Marszałka Senatu ustalonej liczby ławników Sądu Najwyższego, albo po złożeniu wniosku o wybór uzupełniający, na senackiej stronie internetowej udostępnia się informację o przystąpieniu do wyboru ławników SN. Informacja ma zawierać: liczbę wybranych ławników i określenie ich kadencji ze wskazaniem czy wybór dotyczy pełnej kadencji czy ma charakter uzupełniający, wskazanie terminu i miejsca zgłoszenia kandydatów oraz skutków przekroczenia terminu, wymogi, jakie powinien spełniać kandydat, podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów, omówienie procedury wyboru.

W przypadku wyboru uzupełniającego termin zgłoszenia kandydatów wynosi 30 dni od dnia udostępnienia informacji o przystąpieniu do wyborów ławników.

W projekcie zmian Regulaminu zaznaczono też, że Senat wybiera ławników w głosowaniu tajnym przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.(PAP)

autor: Edyta Roś