Szefowa kancelarii premiera w środę w rozmowie w TVP1 odniosła się do wtorkowego przemówienia prezydenta Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent USA podkreślił m.in., że "patriotyzm poprowadził Polaków do walki o wolność".

"Jeśli idzie o prezydenta Stanów Zjednoczonych nic nie dzieje się bez przyczyny. To jest tak, że wszystkie przemówienia są na pewno bardzo dobrze przemyślane i przygotowane. Wszystkie słowa są bardzo dokładnie ważone, szczególnie te, które są artykułowane na forum bardzo poważnych gremiów, gdzie dokonuje się obserwacji takiej międzynarodowej, właściwie egzegezy wystąpienia ważnych, by nie powiedzieć najważniejszych przywódców na świecie" - powiedziała Kempa.

Zaznaczyła, że nie ma żadnych wątpliwości co do sympatii Trumpa do Polski od czasu jego wizyty w Polsce i przemówienia w Warszawie. "Był absolutnie autentyczny. Oczywiście pomijam fakt, że był bardzo dobrze przygotowany, ale też widać było, że było ono przemyślane i przedyskutowane" - oceniła minister.

"Myślę, że to, co się zdarzyło wczoraj: zarówno przemówienie pana prezydenta Donalda Trumpa, jak i przemówienia pana prezydenta Andrzeja Dudy, to na prawdę bardzo wielki dzień dla Polski. Jeśli za tymi słowami pójdą czyny, a właściwie tak już jest, bo przecież jeżeli widzimy, co się dzieje pozytywnego, jeśli chodzi o obecność wojsk NATO w Polsce, to dalsze kroki, wobec tej sytuacji, którą mamy bardzo potrzebne" - powiedziała szefowa KPRM.

"Jest jeszcze jeden element: to się staje kiedy mamy u naszych wschodnich sąsiadów ćwiczenia Zapad. To jest na prawdę bardzo groźna sytuacja. Myślę, że jeśli prawdą jest, a wszystko na to wskazuje, że jest dużo więcej żołnierzy, niż wynikałoby z takiej prostej formuły ćwiczeń, tym bardziej te słowa w tym brzmieniu, czy zakresie historycznym, czy odwołaniu się do historii są w ustach prezydenta Stanów Zjednoczonych, są dla nas bardzo ważne" - podkreśliła szefowa kancelarii premiera.

Prezydent Trump występując we wtorek na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ przedstawił założenia swojej polityki "Ameryka przede wszystkim". "Zawsze będę stawiał Amerykę na pierwszym miejscu, tak jak wy, przywódcy swoich państw, powinniście stawiać swoje kraje na pierwszym miejscu" - powiedział Trump. Wskazując, że to "patriotyzm poprowadził Polaków do walki o wolność", Trump wezwał do "wielkiego ożywienia narodów, odrodzenia ich ducha, dumy i patriotyzmu".

Ćwiczenia strategiczne Zapad-2017 odbywają się głównie na terytorium Białorusi i na trzech poligonach w Rosji; formalnie mają zakończyć się w środę. Według oficjalnych informacji w ćwiczeniach wzięło udział około 12,7 tys. żołnierzy; wykorzystano blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego. Mimo zapewnień Mińska i Moskwy, że scenariusz ćwiczeń jest czysto obronny, manewry wywołały duże zaniepokojenie sąsiednich państw, zwłaszcza Ukrainy, która w 2014 r. padła ofiarą rosyjskiej agresji. (PAP)