W ciągu dwóch tygodni odbędzie się wspólna konferencja Kancelarii Prezydenta i prezesa NBP Adama Glapińskiego dotycząca pomocy tzw. frankowiczom - zapowiedział w środę prezydencki minister Andrzej Dera.

Dera powiedział w środę w Radiu Zet, że kwestia pomocy prezydenta Andrzeja Dudy dla "frankowiczów" nie jest zamknięta. "Pan prezydent złożył projekt ustawy, który jest w tej chwil rozpatrywany. Są toczone rozmowy. W zeszłym tygodniu pan prezydent spotkał się z prezesem NBP m.in. w tej sprawie" - dodał minister.

Zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodniu odbędzie się wspólna konferencja szefa NBP Adama Glapińskiego i Kancelarii Prezydenta na temat pomocy tzw. frankowiczom. "Są w tej chwili przemyślenia, są wytyczne" - dodał.

Dopytywany o te wytyczne Dera zaznaczył, że na banki należy wywrzeć presję, aby dobrowolnie porozumiewały się z frankowiczami. Jak podkreślił, "czynności presyjne" są wykonywane w tej chwili przez "odpowiednie instytucje finansowe".

Dera przypomniał, że część osób kieruje w tej sprawie indywidualnie sprawy do sądów i wielu przypadkach je wygrywa.

"Chcemy pomóc tym wszystkim, którzy, bo to jest znaczna masa tych osób, żeby tutaj jednak dostali wsparcie nie tylko indywidualne, ale również ustawowe" - powiedział. Dodał, że jeśli banki będą się od tego uchylały to "będą dalsze czynności". "Ta ustawa jest pierwszym krokiem" - zaznaczył minister.

8 lutego br. na pierwszym merytorycznym posiedzeniu spotkała się sejmowa podkomisja ds. projektów frankowych. Ma się zajmować trzema projektami - złożonym przez prezydenta Andrzeja Dudę, a także przez kluby PO i Kukiz'15. Ich pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się jeszcze w październiku ub. roku.

Projekt prezydencki przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 roku). Dotyczyć ma konsumentów, a także osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.