Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (Mazowieckie) będzie miał nową siedzibę. Dzięki temu jego działalność zostanie oddzielona od Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej, który obecnie użycza placówce pomieszczeń.

We własnej siedzibie Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie będzie dysponował 60 miejscami dla objętych ustawą z 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, które mogą stwarzać zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób - obecnie w placówce tej przebywa 36 pensjonariuszy.

"Jest już opracowana dokumentacja. Jesteśmy na etapie drobnych poprawek projektu budowlanego. Do końca marca prawdopodobnie będzie wszystko przygotowane. Potem rozpocznie się procedura przetargowa" – powiedział PAP dyrektor Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie dr nauk medycznych Ryszard Wardeński.

Według niego, uruchomienie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie w nowej siedzibie planowane jest na 2019 r. "Plan zakłada, że proces inwestycyjny potrwałby trzy lata, uwzględniając obecny rok i dwa kolejne lata" – wyjaśnił dr Wardeński. Jak podkreślił, inwestycja umożliwi rozdzielenie dwóch placówek pełniących różne funkcje, czyli oddzielenie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym od struktury Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej.

Nowa siedziba Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 5,5 tys. metrów kw., podobnie jak tamtejszy Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej, będzie chroniona przed samowolnym oddaleniem się pensjonariuszy - okalający ją mur będzie wysoki na 5 metrów, do tego trzymetrowe ogrodzenie z siatki o wysokości 3 metrów. Monitoring obejmie pomieszczenia pawilonów i teren przyległy.

Obiekt powstanie w sąsiedztwie Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie, z którego pomieszczeń placówka korzysta od chwili powołania w 2014 r. Zakres planowanej inwestycji przewiduje m.in. budowę budynku administracyjnego i trzech pawilonów, w których znajdzie się w sumie sześć oddziałów, a na każdym po 10 jednoosobowych sal. Taki układ gwarantować ma bezpieczeństwo i ograniczyć niekontrolowane kontakty między pensjonariuszami.

Do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie od 2014 r. trafiają sprawcy najpoważniejszych przestępstw, w przypadku których sąd uznał, że w chwili popełnienia czynu byli oni poczytalni. Zgodnie z decyzją sądu, podjętą na podstawie opinii biegłych, osoby te po odbyciu kary więzienia wymagają dalszej izolacji, gdyż mogłyby z powodu zaburzeń preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości popełnić na wolności kolejne przestępstwo.

Stosowanie takiej procedury umożliwia ustawa z 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Zgodnie z tymi przepisami w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przebywa obecnie 36 pensjonariuszy. Pierwszy trafił tam Mariusz T., pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na mocy amnestii na 25 lat więzienia, który na początku 2014 r. zakończył odbywanie tej kary.

Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie, gdzie działa Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, powstał w 1998 r. jako pierwszy tego typu w Polsce. Jest on przeznaczony dla osób, które będąc niepoczytalne, dopuściły się najpoważniejszych przestępstw, w tym zabójstw, i z uwagi na stan zdrowia psychicznego zostały skierowane przez sąd, po uzyskaniu opinii biegłych, na leczenie w placówce zamkniętej - osoby te nie mogą odbywać wyroku pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego. W gostynińskim ośrodku psychiatrii sądowej przebywa obecnie 15 pacjentów.

Michał Budkiewicz (PAP)