statystyki

Handel w niedzielę: Zakazy nie sprzyjają rynkowi. A rynek to ludzie

autor: Paulina Nowosielska10.02.2017, 07:25; Aktualizacja: 10.02.2017, 08:32
zakupy

zakupyźródło: ShutterStock

Każdy ma prawo do odpoczynku – mówią jedni. Nikt nie będzie nam mówił, jak mamy spędzać wolny czas – odpowiadają drudzy. Po jednej stronie barykady stoją orędownicy zakazu handlu w niedziele, po drugiej – obrońcy status quo. Kto zwycięży?

Od hipermarketu po osiedlowy bazarek, przez butiki i monopolowe, sklepy z elegancką odzieżą oraz warzywniaki. Ludzie pracujący w handlu dawno nie byli tak zjednoczeni i podzieleni zarazem. Połączył ich gorący temat – czy zakazać handlu w niedziele? Poróżnił – punkt widzenia. – Wszyscy na tym skorzystamy. Ludzie, zamiast ciągnąć rodzinę na zakupy, może w końcu oderwą dzieci od komputerów i pójdą z nimi na spacer do parku. A i nam będzie łatwiej. Bo ci klienci wrócą do nas. Kupią pieczywo, owoce, zrobią zapasy i będzie jak dawniej. Po ludzku – mówi pan Jerzy. Jest kierownikiem bazaru na warszawskim Mokotowie, a przy okazji sam prowadzi jeden z kiosków. Zaznacza, że w politykę się nie miesza, ale... Zakaz uderzy w hipermarkety, co uratuje drobny rodzimy handel. – Co z tego, że teraz mógłbym otworzyć w niedzielę, jak i tak pies z kulawą nogą się nie pojawi. Ludzie wolą galerie, bo kolorowo, głośno, bo kino i lody są.

Dyskusja rozgorzała na nowo po tym, jak Sekcja Krajowa Handlu NSZZ „Solidarność” przedstawiła projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele. Zebrała pod nim 500 tys. podpisów i całość złożyła na ręce marszałka Sejmu. Teraz, do końca lutego, w sprawie ma wypowiedzieć się rząd, który jest „za”, ale czasem „przeciw”.

Najwięcej kontrowersji wzbudza fakt, że ustawa przewiduje grzywnę, a nawet karę ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat zarówno dla sprzedawców, jak i kupujących w niedziele. Podobną karę na mocy obowiązującego kodeksu karnego można otrzymać m.in. za: prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających (art. 178a) czy produkowanie, rozpowszechnianie lub posiadanie treści pornograficznych z udziałem małoletniego (art. 202).

Zwolennicy i przeciwnicy zakazu niestrudzenie przerzucają się liczbami. I tak Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji ostrzega, że wprowadzenie zakazu oznacza zwolnienie przynajmniej 30–35 tys. osób. Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego podbija stawkę i mówi: 100 tys. Twórcy ustawy zaprzeczają: nie ma mowy o zwolnieniach, bo niedobory kadrowe w tej branży sięgają 20 proc. Jedni mówią o stratach dla handlu idących w miliardy złotych, drudzy – o wzroście obrotów o 5 proc., bo „ludzie będą robili zakupy na zapas”. Jest i koronny argument obrońców projektu: ludziom należy się wolna niedziela, bo to pora odpoczynku w rodzinnym gronie, wśród tradycyjnych wartości. Tylko czy należy uszczęśliwiać nim wszystkich na siłę? I co na to sami zainteresowani?


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (6)

 • Tedzio(2017-02-10 13:59) Zgłoś naruszenie 182

  Wprowadzić zakazy handlu!

  Odpowiedz
 • asia(2017-02-13 01:05) Zgłoś naruszenie 100

  jestm jak najbadziej za zakazem handlu w niedzielę ... to jest paranoja żeby mieć w miesiąu jeden weekend wolny i w doatku ten które nażuca prawo czyli co 4 wolna niedziela.. czyli pozostałe sobota niedziela od 10 do 21 czyli nic z weekendu, powiecie pewnie się zwolnij jak sie nie podoba ... ale powiem tak, jak zaczynałam pracę to były zamkniete niedziele .. w obecnej pracy jak się pzyjełam też było spoko na początku bo był co drugi weekend wolny i to jak najbardziej mi dpowiadało ... a teaz to jest jakaś kpina.. dlatego alternatywa wolnych niedziel mi pasuje, chociarz nie miałabm nic przeciwko temu jak y się zmienił kodeks pracy i właśnie 2 weekndy w miesiącu wolne i wtdy by był wilk syt i owca cała .... ale cuż

  Odpowiedz
 • gosc(2017-02-12 14:45) Zgłoś naruszenie 81

  Zakaz handlu w niedziele

  Odpowiedz
 • mech(2017-02-10 09:25) Zgłoś naruszenie 55

  ...akurat nic nie mam przeciw pracy w niedziele.Wystarczyłoby zrobić ,że za prace w niedziele jest 3x dniówka i po problemie,kazdy przedsiebiorca decydowalby co mu sie bardziej opłaci

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ted(2017-02-10 09:50) Zgłoś naruszenie 311

  Zljkwidować zakazy handlu!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie