- W świecie ciągłych wyzwań reakcja na nie musi być wspólna i roztropna – powiedział Plenković, uczestnicząc w 18. edycji Międzynarodowej Konferencji Dubrownik Forum 2025, która odbywa się w tym roku pod hasłem „Channeling the Change”. W rozmowach - jak podała telewizja HRT - uczestniczy 400 przedstawicieli władz państw z całego świata i społeczności akademickiej.
Premier Chorwacji sytuacji na świecie i NATO
Chorwacki premier podkreślił, że pandemia Covid-19 miała bezprecedensowe konsekwencje dla gospodarki i sytuacji społecznej całego globu, co zostało tylko wzmocnione agresją Rosji na Ukrainę w 2022 roku. - Te dwa czynniki zdefiniowały dzisiejszą sytuację na świecie, także wojny na Bliskim Wschodzie i zaostrzony konflikt pomiędzy Indiami i Pakistanem - dodał Plenković.
W tym kontekście premier pochwalił niedawną decyzję członków NATO o zwiększeniu wydatków na obronność do 5 proc. PKB.
Premier poinformował, że Chorwacja jest w trakcie przyjmowania nowej ustawy o obronności, która „poprzez przywrócenie obowiązku służby wojskowej umożliwi nowym pokoleniom zdobycie podstawowych umiejętności, których młodzi Chorwaci potrzebują w dzisiejszym świecie”.
Wojna celna UE z USA. Plenković radzi jej uniknąć dla dobra NATO
Polityk, komentując relacje UE z USA, zaznaczył, że „konieczne jest uniknięcie wojny celnej, zwłaszcza w świetle porozumienia dotyczącego znacznego wzrostu wydatków na obronę”. - Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której godzimy się na znaczne podniesienie wydatków na obronność, a następnie nałożone zostają na nas bardzo szkodzące cła - podkreślił.
Przebywający w Dubrowniku minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha spotkał się w sobotę z chorwackim premierem, ministrem obrony Chorwacji Ivanem Anusziciem oraz przedstawicielami największych chorwackich firm zbrojeniowych - wynika z wpisu szefa ukraińskiej dyplomacji na platformie X.
Sybiha poinformował, że podczas rozmów uzgodniono kolejne kroki w celu rozszerzenia współpracy wojskowo-technicznej między Ukrainą a Chorwacją, a także wzmocnienia służb ratunkowych Ukrainy.
„Chorwacja ma duże doświadczenie w produkcji zdalnych maszyn do rozminowywania, które już pomagają Ukrainie. Będziemy zacieśniać tę współpracę” – dodał Sybiha.