Kontrole na granicy z Polską zostaną utrzymane – podaje Deutsche Welle, powołując się na wypowiedź kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Uważa je za za bardzo skuteczne i chce ich utrzymania na długo.
Rośnie presja na kanclerza Niemiec w związku z nielegalną migracją. W wywiadzie, jaki Scholz udzielił telewizji ZDF zapowiedział, że chce utrzymać kontrole na granicach z sąsiednimi krajami tak długo, jak to możliwe.
Cytowany przez DW.com wskazał, że: "musimy to zawsze robić w ramach prawa europejskiego. Ale mogę zapewnić, że nam się to uda".
Zieloni chcą zniesienia wyrywkowych kontroli
W lipcu politycy Zielonych z Brandenburgii domagali się końca kontroli na granicy z Polską. W komunikacie prasowym brandenburskich Zielonych podano, że akcje poszukiwawcze mające na celu złapanie zorganizowanych przemytników są bardziej ukierunkowane i stanowią znacznie mniejszą ingerencję w swobodę przemieszczania się.
"Kontrole graniczne mogą być stosowane wyłącznie zgodnie z prawem UE. Opinie prawne i wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2022 r. pokazują, że na polskiej granicy tak nie jest. To musi być jasne: Potrzebujemy sprawiedliwej dystrybucji uchodźców w Europie. Co nie mniej ważne, kontrole są również wrogie dla gospodarki i stanowią niepotrzebne obciążenie dla regionu” – podano w komunikacie prasowym cytowanym przez DW.com.
Kontrole na polsko-niemieckiej granicy
Przypomnijmy: trwają od października ubiegłego roku stacjonarne kontrole przeprowadzane są na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią, a od września 2015 r. na granicy niemiecko-austriackiej.
"Także niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser i przewodniczący policji federalnej Dieter Romann uważają kontrole graniczne za sukces, zwłaszcza pod względem zatrzymań przemytników ludzi. Dochodzi także do przypadków zawracania migrantów na granicy. Jednak osoby, które chcą ubiegać się w Niemczech o azyl, zazwyczaj i tak mogą wjechać do kraju" – podaje Deutsche Welle.
Bild ujawnił niedawno, że osób, których nie powinno być w Niemczech, było setki tysięcy. Jak informował Forsal.pl, według danych niemieckiego MSW, w 2022 roku 71 Syryjczyków dostało się do Niemiec. Aż 10 tysiącom odmówiono wcześniej prawa do pozostania w kraju, a skutecznie udało się deportować jedynie 829 z nich.
2023 r. spada liczba bezprawnych przekroczeń przez granicę polsko-niemiecką
Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, liczba bezprawnych przekroczeń granic RFN zmniejszyła się od połowy października do końca listopada 2023 o ok. 40 proc.
"W ciągu 30 dni poprzedzających wdrożenie kontroli na granicach z Polską, Czechami, Austrią i Szwajcarią zarejestrowano łącznie 18 492 nielegalne wjazdy, podczas gdy przez następny miesiąc, do połowy listopada – 11 029. Według niemieckich służb szczególnie widoczny jest spadek liczby prób takich przekroczeń na granicy RFN z Polską: z 6411 w okresie poprzedzającym rozpoczęcie nadzoru do 2795 w kolejnym okresie (-56%)" – podaje Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.