Scholz wzywając do zwiększenia wsparcia dla ukraińskiej obrony powietrznej zaapelował do sojuszników, by pilnie przyłączyli się do odpowiedniej inicjatywy niemieckiej "wszystkim, co możliwe".

Scholz o odbudowie Ukrainy

Ukraina potrzebuje środków do obrony przed rosyjskimi atakami, a "najlepsza odbudowa to taka, która wcale nie musi mieć miejsca" - powiedział kanclerz w przemówieniu otwierającym konferencję.

Kanclerz zwrócił uwagę, że według Banku Światowego w ciągu najbliższych 10 lat na pomoc w odbudowie Ukrainy będzie trzeba przeznaczyć 464 mld euro. Wezwał również prywatne firmy do udziału w inwestycjach. "Biorąc pod uwagę skalę, o której tu mówimy, należy dodać kapitał prywatny".

W inauguracji dwudniowej konferencji wzięli udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zełenski o potrzebach Ukrainy

Zełenski powiedział w swoim wystąpieniu, że jego kraj potrzebuje co najmniej siedmiu systemów obrony powietrznej Patriot, aby skutecznie odpierać rosyjskie ataki. "Obrona powietrzna jest odpowiedzią na wszystko" - oświadczył.

Zełenski podziękował Niemcom

Ukraiński prezydent podziękował w szczególności Niemcom za dostarczenie trzech systemów Patriot. Rosja musi zostać pozbawiona możliwości ciągłego atakowania Ukrainy; Moskwa atakuje przede wszystkim ukraińskie dostawy energii - podkreślił.

Połowa mocy wytwórczych - 9 gigawatów - została zniszczona przez rosyjskie ataki - powiedział Zełenski. Zeszłej zimy zużycie energii na Ukrainie wyniosło do 18 gigawatów.

Von der Leyen o akcesji Ukrainy do UE

Von der Leyen opowiedziała się za otwarciem negocjacji akcesyjnych z Ukrainą od końca czerwca. Ukraina wypełniła wszystkie uzgodnione kroki reform, powiedziała przewodnicząca KE. "Dlatego uważamy, że Unia Europejska powinna rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą już pod koniec miesiąca" - podkreśliła.

Von der Leyen o pomocy Ukrainie

Przewodnicząca KE obiecała Ukrainie miliardy euro pomocy od Unii Europejskiej. Zapowiedziała, że wkrótce zostanie uruchomionych 1,9 mld euro pomocy finansowej dla tego kraju.

Według von der Leyen dodatkowo w lipcu Ukraina otrzyma 1,5 mld euro uzyskanych z odsetek od zamrożonych na Zachodzie rosyjskich aktywów.

Szefowa KE odpowiedziała również na prośbę Zełenskiego o pomoc w sektorze energetycznym, który szczególnie ucierpiał w wyniku rosyjskich ataków. UE zmobilizowała prawie 500 mln euro na pilne naprawy tego sektora.

Z Berlina Berenika Lemańczyk