Przywódcy Unii Europejskiej zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na Iran - poinformował na zakończenie pierwszego dnia szczytu UE szef Rady Europejskiej Charles Michel. Dodał, że będą one dotyczyć firm, które zajmują się produkcją dronów i pocisków. Przywódcy 27 państw "zdecydowanie i jednoznacznie" potępili irański atak na Izrael, potwierdzając "pełną solidarność z narodem Izraela" oraz zaangażowanie na rzecz jego bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

Decyzja polityczna, podjęta na szczycie, to zielone światło dla prac technicznych nad kolejnym pakietem sankcji wobec Teheranu w najbliższych dniach, które zakończą się jego formalnym przyjęciem.

"Naszym celem będą firmy, zajmujące się produkcją dronów i pocisków" - powiedział Michel.

Szczyt w Brukseli o Izraelu i Iranie

Dwudniowy szczyt w Brukseli jest pierwszym spotkaniem unijnych liderów od sobotniego ataku Iranu na Izrael, który nastąpił ponad sześć miesięcy po rozpoczęciu wojny między Izraelem a wspieraną przez Iran palestyńską grupą bojowników Hamas.

Izrael zasygnalizował, że podejmie odwet. Michel pytany o tę kwestię odparł, że UE wzywa strony konfliktu do powściągliwości.

"Rada Europejska wzywa Iran i jego sojuszników do zaprzestania wszelkich ataków i apeluje do wszystkich stron o zachowanie jak największej powściągliwości i powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogą zwiększyć napięcia w regionie. Unia Europejska podejmie dalsze środki ograniczające wobec Iranu, zwłaszcza w odniesieniu do bezzałogowych statków powietrznych (UAV) i pocisków rakietowych. Unia Europejska pozostaje w pełni zaangażowana w przyczynianie się do deeskalacji i bezpieczeństwa w regionie" - napisano w konkluzjach szczytu.

O zaostrzenie sankcji na Teheran apelowali w Brukseli m.in. prezydent Francji i premier Belgii. „Musimy dostosować, rozszerzyć je (sankcje) na Iran” – powiedział francuski prezydent Emmanuel Macron.

Konflikt Izraelsko - Irański

W nocy z soboty na niedzielę Iran dokonał uderzenia na Izrael w odpowiedzi na izraelski atak na irańską placówkę konsularną w Damaszku, w wyniku którego zginęło kilku wyższych rangą irańskich oficerów.

Iran wystrzelił ponad 300 dronów i rakiet, głównie ze swojego terytorium, jednak wyrządziły one niewielkie szkody, bowiem ogromną większość z nich udało się strącić siłom Izraela, USA, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Jordanii.

Czy Izrael planuje odwet?

Według mediów Izraela ministerstwo obrony i armia tego kraju uważają, że strona izraelska musi zareagować na atak Iranu, ale bez szkody dla koalicji pod przywództwem USA, która pomogła Izraelowi obronić się przed uderzeniem Teheranu. Izraelski gabinet wojenny podkreśla, że planowana reakcja nie może doprowadzić do wojny regionalnej.

Izrael zamierza koordynować swoje działania ze Stanami Zjednoczonymi, choć w niedzielę prezydent USA Joe Biden oświadczył izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu, że Waszyngton nie weźmie udziału w ewentualnym kontrataku na Iran.

Rada Europy o celach Wspólnoty

Unijni przywódcy powtórzyli, że celem Wspólnoty jest doprowadzanie do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników, a także "zapewnienie Palestyńczykom pełnego, szybkiego, bezpiecznego i nieograniczonego dostępu do pomocy humanitarnej na wielką skalę".