Tegoroczne Boże Narodzenie wprawia w dobry nastrój, ponieważ w ciągu tygodnia zestrzeliliśmy pięć rosyjskich samolotów - napisał w poniedziałek na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Świąteczny wieczór podczas wojny. Nasi żołnierze zestrzelili (w poniedziałek - PAP) nie tylko prawie 30 shahedów i kilka rakiet, ale także dwa kolejne rosyjskie +Su+. W ciągu zaledwie tygodnia terroryści stracili pięć samolotów. Te Święta Bożego Narodzenia tworzą odpowiedni nastrój na cały następny rok (...)" - napisał Zełenski i dodał, że "każdy rosyjski lotnik sam powinien zdecydować, czy chce uczestniczyć w tej wojnie".

"Dziękuję wszystkim naszym żołnierzom (...) Dziękuję każdemu, kto zarówno w Boże Narodzenie, jak i w dni powszednie dba o obronę naszego państwa, kto powstrzymuje ataki wroga i przejawia niezłomność, gdziekolwiek jest (...), kto walczy (...) lub ratuje i leczy ludzi" - dodał ukraiński prezydent i złożył życzenia bożonarodzeniowe swoim współobywatelom.

Ukraina z kalendarzem gregoriańskim

Oficjalne obchody Bożego Narodzenia na Ukrainie według kalendarza gregoriańskiego, czyli 25 grudnia, zatwierdził ukraińskim parlament w lipcu. Modyfikacje zostały wprowadzone w związku z ogłoszeniem przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) zmian w obchodzeniu świąt liturgicznych. 6 lutego 2023 roku zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk ogłosił odejście od używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i przejście od 1 września na nowy styl obchodzenia świąt stałych. Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła rosyjska agresja przeciwko Ukrainie – tłumaczył w lipcu ojciec Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

Boże Narodzenie na Ukrainie

Abp Szewczuk zaznaczył, że wiernym, którzy nie będą gotowi na takie zmiany, pozostawiono możliwość korzystania z kalendarza juliańskiego do 2025 roku. Zapewnił też, że zmiana kalendarza liturgicznego jest wynikiem konsultacji z duchownymi oraz parafianami.

Dotychczas Boże Narodzenie obchodzono 7 stycznia. W przypadku świąt ruchomych, takich jak Wielkanoc, zostaną zachowane dotychczasowe zasady.

Przez wielu Ukraińców UKGK uznawany jest za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten ma ponad 5 mln wyznawców. Wcześniej Kościół Prawosławny Ukrainy, który uzyskał autokefalię na początku 2019 roku, też ogłosił, że jego parafie mogą przechodzić na kalendarz liturgiczny według nowego stylu. (PAP)

sm/ ap/

arch.