W pobliżu przejścia granicznego z Ukrainą rozpoczął się protest węgierskich przewoźników, którzy dołączyli do protestów organizowanych w Polsce i na Słowacji. Domagają się wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla ukraińskich przewoźników wjeżdżających do UE.

Protest ma nie powodować ograniczeń

Protest nie ma powodować żadnych ograniczeń w ruchu samochodów i autobusów. W obu kierunkach będą jednak przepuszczane tylko dwie ciężarówki na godzinę.

„Wejście ukraińskich przewoźników towarowych na rynek UE postawiło setki węgierskich firm na skraju bankructwa” – powiedział sekretarz generalny Węgierskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych (MKFE) Tivadar Arvay, cytowany przez agencję MTI.

Jak dodał, przebieg ukraińskich ciężarówek na węgierskich drogach wzrósł o 30 proc., a przebieg węgierskich spadł o 4 proc. „Ukraińscy przewoźnicy działają ze znaczną przewagą cenową i niszczą część sektora logistycznego państw członkowskich” – ocenił sekretarz generalny MKFE.

Protest na węgierko-ukraińskiej granicy może potrwać do końca grudnia.

Zator na przejściu granicznym w Zahony

Już wcześniej z powodu protestów polskich i słowackich przewoźników na przejściu granicznym w Zahony panował zator; ciężarówki czekały nawet po kilka dni w wielokilometrowych kolejkach.

6 listopada na przejściach z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem (woj. lubelskie) oraz w Korczowej (woj. podkarpackie) rozpoczął się protest polskich przewoźników, którzy przepuszczali po kilka aut w ciągu godziny.

Demonstranci domagają się oddzielnej kolejki

Demonstranci domagają się m.in. wprowadzenia przez Ukrainę oddzielnej kolejki dla samochodów wracających do Polski bez towaru, wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które zostały utworzone po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także przeprowadzenia ich kontroli. Podnoszony jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Protestują również rolnicy

Od 23 listopada w Medyce protestują również rolnicy, którzy poinformowali, że ich manifestacja na tym przejściu granicznym ma trwać do 3 stycznia 2024 roku.

Protest wznowiła Słowacja

Związek Przewoźników Drogowych Słowacji (UNAS) wznowił protest na przejściu granicznym z Ukrainą Wyżne Niemieckie – Użhorod. Do odwołania będą blokować dla ciężarówek pas ruchu prowadzący z Ukrainy na Słowację. Ruch pasażerski ma odbywać się bez przeszkód.

Decyzja UE

W marcu UE zdecydowała, że ukraińscy przewoźnicy będą mogli do czerwca 2024 r. poruszać się po unijnych drogach bez konieczności posiadania zezwoleń.

Umowa pomiędzy UE a Kijowem ma być w poniedziałek 18 grudnia przedmiotem posiedzenia Wspólnego Komitetu.