Blisko 200 obywateli Jordanii, dziesięciu obywateli Japonii i pięciu Korei Południowej opuściło dotąd Strefę Gazy przez przejście graniczne Rafah, przedostając się do Egiptu - poinformowały w czwartek media, powołując się na oficjalne komunikaty władz.

MSZ Jordanii powiadomiło w czwartek o 196 obywatelach, których ewakuowano w środę. W Strefie Gazy przebywało ponad 280 obywateli Jordanii i ewakuacja będzie "kontynuowana tak długo, jak to konieczne, różnymi sposobami i środkami" - podało MSZ w komunikacie, cytowanym przez CNN.

Strefę Gazy opuściło dziesięciu obywateli Japonii i ośmioro Palestyńczyków - członków ich rodzin - oświadczyła w czwartek szefowa japońskiego MSZ Yoko Kamikawa, cytowana przez agencję Kyodo. Władze w Seulu poinformowały w czwartek o pięcioosobowej rodzinie z paszportami Korei Południowej ewakuowanej do Egiptu.

Granicę z Egiptem przekroczyła pierwsza grupa obywateli Holandii; są to osoby należące do jednej rodziny - podała w czwartek BBC, powołując się na media holenderskie. MSZ Holandii nie potwierdziło oficjalnie tych doniesień. Straż graniczna w Strefie Gazy opublikowała w czwartek rano listę 400 osób, które będą mogły przekroczyć granicę tego dnia. Na liście są nazwiska 20 obywateli Holandii - dodała BBC.

O pierwszych cudzoziemcach (w tym Palestyńczykach z podwójnym obywatelstwem), którzy opuścili Strefę Gazy przez przejście w Rafah, media poinformowały w środę. Następnie urzędnicy egipscy i palestyńscy powiedzieli agencji Reutera, że przejście w Rafah przekroczyło już co najmniej 320 osób, posiadających obce obywatelstwa. Wśród cudzoziemców, którzy wyjechali w środę, są obywatele USA, ale ich liczby oficjalnie nie podano.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken mówił we wtorek, że w Strefie Gazy przebywa około 400 Amerykanów i ich krewnych, w sumie około 1000 osób.

Agencja Reutera informowała w środę, że pierwsza grupa cudzoziemców lub osób o podwójnym obywatelstwie, która będzie mogła wyjechać ze Strefy Gazy, liczy 500 osób. W sumie około 7,5 tys. osób posiadających zagraniczne paszporty ma opuścić Strefę Gazy w ciągu dwóch tygodni - podał Reuters.

Porozumienie między Egiptem, Izraelem i palestyńskim Hamasem zezwalające na ewakuację niektórych osób ze Strefy Gazy zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi. Wśród osób, które będą mogły opuścić Strefę Gazy, są m.in. pracownicy organizacji pomocowych, w tym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Według doniesień medialnych negocjacje w sprawie możliwości wyjazdu posiadaczy obcych paszportów ze Strefy Gazy toczyły się niezależnie od rokowań dotyczących uwolnienia zakładników, uprowadzonych przez Hamas z Izraela. (PAP)

awl/ zm/