Na środowym (27.09) spotkaniu nieformalnej grupy politycznej Central 5 (C5) w Wiedniu ministrowie spraw zagranicznych pięciu krajów europejskich opowiedzieli się za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w celu przyspieszenia pokoju na Ukrainie – poinformował portal Euractiv.

Na środowym spotkaniu nieformalnej grupy politycznej Central 5 (C5) w Wiedniu ministrowie spraw zagranicznych Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier opowiedzieli się za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

„Uważam, że musimy utrzymywać otwarte niezbędne linie komunikacji i platformy, których możemy potrzebować, gdy nadejdzie czas” – powiedział na wspólnej konferencji prasowej austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg.

Jak dodał, OBWE jest „jedyną ogólnoeuropejską platformą dialogu i wierzę, że odegra i może odegrać kluczową rolę w przyszłości”.

Również szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto podkreślił, że kanały komunikacji muszą pozostać otwarte.

Szijjarto w ten sposób uzasadnia kolejne spotkania z rosyjskimi i białoruskimi politykami oraz podróże do Rosji i na Białoruś. Za jedną z takich podróży (w lutym do Mińska) został ostatnio skrytykowany przez Parlament Europejski. Po raz kolejny Szijjarto uda się do Rosji w październiku na szczyt energetyczny.

Słowenia, Czechy i Słowacja również podkreśliły potrzebę uratowania OBWE przed utratą znaczenia. Szefowa słoweńskiej dyplomacji Tanja Fajon zaznaczyła, że OBWE jest „jedyną instytucją, która prowadzi otwarty dialog z Rosją”, a minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky zauważył, że jest ona „jednym z filarów europejskiej architektury bezpieczeństwa”.

„Ze względu na weto Rosji nie ma porozumienia co do tego, który kraj będzie przewodniczył OBWE w 2024 r., a dyskusje na temat budżetu organizacji utknęły w martwym punkcie na wiele miesięcy” – przypomina Euractiv.

Nieformalna grupa polityczna Central 5 (C5) powstała w 2020 r. w celu wzmocnienia współpracy regionalnej. Kolejne spotkanie w tym formacie odbędzie się w Lublanie w marcu 2024 r. (PAP)

mrf/ mal/