Wybuch pełnowymiarowej wojny za wschodnią granicą Polski zjednoczył społeczność międzynarodową, która wyraziła ostry sprzeciw wobec agresywnej polityki Rosji. Przedstawiciele władz, organizacje, firmy, ale i ludzie aktywnie włączali się w działania pomocowe dla Ukrainy. Również Orlen zaangażował się w pomoc uchodźcom na terenie Polski oraz Ukraińcom, którzy pozostali w swoim kraju. Niezależnie od tego pojawiły się oddolne inicjatywy wspierające uchodźców organizowane przez pracowników grupy.

Orlen na różne sposoby pomagał Ukrainie, największy nacisk na pomoc położony był na początku wojny, czyli wtedy kiedy ta pomoc była najbardziej potrzebna. W pierwszej fazie wojny spółka odpowiadała więc na najbardziej palące potrzeby. Przygotowała w kilku miejscowościach na wschodzie Polski ogrzewane namioty, w których uciekającym przed wojną oferowano ciepłe przekąski i napoje. Mogli tam odpocząć i sprawdzić, gdzie należy szukać dalszej pomocy. Podobnej pomocy udzielano na Dworcu Centralnym w Warszawie. Spółka dostarczała też na przejścia graniczne ogrzewacze i koce termiczne. Przekazano paliwo dla miasta Przemyśl, dzięki któremu zapewniano dalszy transport przekraczającym granicę. Koncern udostępnił też pokoje hotelowe ukraińskim rodzinom w dwóch obiektach w Płocku, gdzie - poza noclegiem i wyżywieniem - zorganizował opiekę psychologa oraz kursy języka polskiego. Uchodźcy nadal przebywają w tych obiektach, a koncern zadecydował o kontynuacji tej formy wsparcia do końca czerwca 2023 roku.

Materiały prasowe

Dużą uwagę poświęcono najmłodszym ofiarom wojny. Firma przygotowała kolorowe, wyposażone w zabawki świetlice dla ukraińskich dzieci w punktach recepcyjnych. Gdy rodzice pochłonięci byli załatwianiem formalności, dziećmi opiekowała się profesjonalna kadra. Na miejscu byli także terapeuci i osoby uczące języka polskiego. Odbywały się tam zajęcia edukacyjne, taneczne, ruchowe. Dokładano starań, by najmłodsi zapomnieli choć na chwilę o wojennym koszmarze, którego byli świadkami. Spółka włączała się w organizację dnia dziecka i Mikołajek dla ukraińskich dzieci w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie. Z kolei w centrach uchodźców zlokalizowanych na terenie całej Polski zrealizowała sto projekcji filmów dla dzieci w języku ukraińskim.

Orlen przekazał na potrzeby mieszkańców Ukrainy 5 tysięcy zestawów Starlink do satelitarnej łączności z internetem. Sprzęt zapewniający szybki dostęp do sieci wsparł mieszkańców Ukrainy, dzięki czemu zachowali oni łączność ze światem i z najbliższymi. Fundacja Orlen przekazała też dwa auta, które wykorzystywane były do rozwożenia przez Caritas Ukraina darów oraz pomocy humanitarnej na terytorium Ukrainy, w szczególności w obwodzie lwowskim.

W marcu 2022 roku spółka umożliwiła w ramach usługi Orlen Paczka bezpłatne przekazywanie najpotrzebniejszych darów na terenie Polski. Przesyłki trafiały do magazynu firmy Ruch należącej do Orlenu, a finalnie - za pośrednictwem konsulatu we Lwowie - były przekazywane ludności cywilnej na terenie Ukrainy. Spółka prowadziła też akcję w ramach programu lojalnościowego Vitay - W okresie marzec-grudzień 2022 r. klienci stacji paliw ORLEN przekazali punkty na rzecz pomocy Ukrainie o łącznej wartości ponad 175 tysięcy złotych. W ramach bezpośredniej pomocy finansowej Fundacja Orlen przekazała wiele darowizn rzeczowych i finansowych.

W pomoc uchodźcom angażowali się także pracownicy grupy Orlen. W wielu lokalizacjach zorganizowane zostały zbiórki darów rzeczowych, które trafiały do Ukraińców w Polsce lub były przekazywane dalej, w konwojach humanitarnych na Ukrainę. Aż 350 pracowników firmy zaplanowało ponad sto akcji pomocowych, które swoim działaniem objęły 14,5 tysiąca osób. Ofiarom wojny pomagano w rozmaity sposób. Udzielano im pomocy na granicy, pomagano w punktach recepcyjnych, prowadzono zbiórki darów, wspierano organizację konwojów humanitarnych, a część rodzin gościła u siebie uchodźców.