Ewolucja jest częścią większej układanki politycznej, której tłem są także sprawy wewnętrzne.

„Wydaje się, że nowy rząd premiera Binjamina Netanjahu chce wyraźnie przesunąć szalę w stronę Kijowa” – pisał po wizycie ministra spraw zagranicznych Eliego Kohena w Kijowie dziennik „Times of Israel”. I podkreślał jego poświęcenie: dyplomata do ukraińskiej stolicy dotarł w czwartek rano nocnym pociągiem z Przemyśla, a do Izraela zdążył wrócić przed szabatem. Centrolewicowy „Ha-Arec” tłumaczył, że „Izrael nie próbuje już szukać równowagi między walczącymi stronami i przyjmuje bardziej proukraińskie stanowisko, odrzucając strategię poprzedników”. Naftali Bennett, który kierował pracami poprzedniego rządu, w marcu 2022 r., starał się bezskutecznie pośredniczyć w rozmowach pokojowych Rosji i Ukrainy, odwiedzając w tym celu Moskwę. W niedawnym wywiadzie dla podcastu dziennikarza Hanocha Dauma Bennett powiedział, że Władimir Putin obiecał mu, iż… nie zabije Zełenskiego.
W Kijowie Kohen spotkał się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Jest pierwszym przedstawicielem izraelskiego rządu, który po 24 lutego 2022 r. zdecydował się na podróż do zaatakowanego przez Rosjan kraju. Polityk objął stanowisko szefa resortu dyplomacji pod koniec grudnia 2022 r. Niewiele wówczas wskazywało, że Izrael postawi na Kijów. W inauguracyjnym przemówieniu Kohen zapowiadał, że Państwo Żydowskie będzie rzadziej się wypowiadać na temat wojny w Europie. A zanim odbył rozmowę telefoniczną ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą, zadzwonił do szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. Skąd więc zmiana? Według izraelskich mediów władze chcą pokazać, że stoją po stronie zachodnich sojuszników, którzy coraz głośniej krytykują planowaną przez rząd Netanjahu reformę sądownictwa i agresywną politykę wobec Palestyńczyków.
Z kolei coraz ważniejszą rolę w rosyjskiej inwazji odgrywają irańskie drony, więc rząd chce również wykorzystać okazję, by przedstawić Teheran jako zagrożenie nie tylko dla Izraela, lecz także dla Ukrainy, a w konsekwencji całego Zachodu. Do tej kwestii Kohen wielokrotnie się odnosił podczas swoich spotkań w Kijowie. – Rozmawialiśmy o pogłębieniu współpracy z Ukrainą przeciwko irańskiemu zagrożeniu na arenie międzynarodowej – podsumował później w rozmowie z dziennikarzami. Izrael jednak wciąż pozostaje ostrożny. Odwiedzając Buczę, polityk przekonywał, że stoi po stronie narodu ukraińskiego, ale w swojej przemowie ani razu nie użył słów „wojna” czy „Rosja”. Kohen podał też niewiele szczegółów na temat wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy. Poinformował, że kraj zobowiązał się do udzielenia 200 mln dol. pożyczki izraelskiej firmie, która będzie uczestniczyć w budowie centrum medycznego na terytorium Ukrainy.
O systemach obrony powietrznej, o które Kijów prosi władze Izraela, nie wspomniał. Mimo że „Ha-Arec”, powołując się na źródła w ukraińskiej administracji, pisał, iż do spotkania z Zełenskim nie dojdzie, jeśli Kohen przyjedzie z pustymi rękami. Podczas spotkania z ministrem prezydent mówił, że Ukraina jest zainteresowana doświadczeniami Izraela w rozminowaniu terenu, i zaprosił ten kraj do udziału w odbudowie obiektów cywilnej infrastruktury. Kohen obiecał zaś, że w ciągu kilku miesięcy Izraelczycy przygotują dla Ukraińców system wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami z powietrza. – Izrael dobrze zna listę wojskowych potrzeb, która została przekazana także poprzedniemu rządowi. Oczekujemy odpowiedzialnych decyzji związanych z obroną powietrzną – mówił jednak Kułeba. Kijów chciałby pozyskać elementy, które w Izraelu są wykorzystywane w ramach tzw. żelaznej kopuły, chroniącej kraj przed atakami rakietowymi Hamasu. – Rozpatruję tę kwestię – mówił przed trzema tygodniami Netanjahu w rozmowie z CNN i „Kyiv Independent”, co do dziś stanowi najdalej idącą deklarację w tej sprawie. ©℗