Autonomia Palestyńska ogłosiła w czwartek zakończenie porozumienia z Izraelem o koordynacji bezpieczeństwa. To efekt izraelskiej akcji wojskowej w obozie dla uchodźców w Dżaninie, mieście na północy Zachodniego Brzegu Jordanu, w trakcie której zginęło dziewięciu Palestyńczyków.

"W świetle powtarzających się aktów agresji przeciwko naszemu narodowi i łamaniu podpisanych porozumień, w tym dotyczących bezpieczeństwa, ogłaszamy, że koordynacja bezpieczeństwa z izraelskim rządem okupacyjnym od teraz przestaje istnieć" – poinformował w komunikacie prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Umowa o koordynacji bezpieczeństwa między Izraelem a Palestyńczykami jest spuścizną po porozumieniach pokojowych z Oslo (1993), które doprowadziły do powstania Autonomii Palestyńskiej. Została zawieszona w 2020 roku, ale władze palestyńskie wkrótce ją wznowiły, bowiem jej funkcjonowanie ma wpływ w szczególności na transfery palestyńskich pacjentów do izraelskich szpitali.

W czwartek rano wojska izraelskich wtargnęły do obozu dla uchodźców w Dżaninie, w wyniku czego zginęło dziewięciu Palestyńczyków. Po tej akcji armia izraelska oświadczyła, że przeprowadziła "operację antyterrorystyczną", wymierzoną w członków organizacji Islamski Dżihad, którzy według ministra obrony Izraela Yoava Gallanta planowali atak w Izraelu. (PAP)

zm/ tebe/