Pięć chińskich firm zostało uznanych za „niegodne zaufania”. Tak zdecydowała Federalna Komisja ds. Łączności (FCC) Stanów Zjednoczonych.
- Nasza jednomyślna decyzja jest pierwszym w historii FCC przypadkiem, kiedy głosowaliśmy za zakazaniem autoryzacji nowego sprzętu w oparciu o względy bezpieczeństwa narodowego – poinformował w piątek Brendan Carr, przewodniczący Federalnej Komisji ds. Łączności. Członkowie instytucji postanowili, że chińskie firmy Huawei i ZTE nie będą mogły handlować swoim sprzętem na terenie USA, natomiast urządzeń Dahua, Hikvisiona i Hytery nie będą mogły używać organy administracji do celów bezpieczeństwa publicznego, ochrony obiektów rządowych i innych celów związanych z bezpieczeństwem narodowym. Decyzja dotyczy zakupów nowego sprzętu, ale FCC rozważa, czy nie objąć zakazem także elektroniki, która już jest używana.
Huawei i ZTE to pochodzący z Chin producenci telefonów komórkowych. Dahua, Hikvision to dostawcy między innymi kamer, które posiadają systemy rozpoznawania głosu i twarzy. Hytera dostarcza radiotelefony, których używa amerykańska policja.
W tej sprawie Biden kontynuuje kurs obrany przez Trumpa
Decyzja FCC jest popierana przez zarówno republikańskich i demokratycznych kongresmenów. Stanowi kolejny epizod rozprawy Waszyngtonu z chińskimi gigantami technologicznymi. Amerykanie obawiają się, że Pekin może używać dostarczanych przez nie rozwiązań do szpiegowania obywateli. Batalię z Chińczykami rozpoczął jeszcze prezydent Donald Trump, a obecna głowa Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, pozostaje na wyznaczonym kursie. Ostatnio jego administracja ograniczyła sprzedaż chipów komputerowych do Chin i Rosji.
- Wezwałem FCC do podjęcia tej akcji w 2021 r. jako niezbędnego środka zamknięcia „luki Huawei” – problemu, w którym niezabezpieczony sprzęt może nadal być dopuszczony do użytku w USA przez FCC pomimo zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa narodowego – dodał Carr w oświadczeniu.
Hikvision: Decyzja zaszkodzi Amerykanom
„Ta decyzja FCC nie poprawi bezpieczeństwa narodowego USA, ale zaszkodzi amerykańskim małym firmom, władzom lokalnym, okręgom szkolnym i indywidualnym konsumentom, którzy chcieliby chronić siebie, swoje domy, firmy i nieruchomości” – skomentowali dla agencji Reutera przedstawiciele firmy Hikvision. Faktycznie, ich sprzęt zyskał popularność ze względu na konkurencyjne ceny.
Sprzęt zakazany w USA jest wykorzystywany w Polsce
Sprzęt, którego zakazali Amerykanie jest szeroko wykorzystywany w Polsce. Według badania Kantar dla Swappie, smartfonów Huawei używa 17 proc. użytkowników. Także kamery od chińskich producentów są szeroko wykorzystywane. Również przez administrację rządową. W odpowiedzi na interpelację posła Marka Biernackiego, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji ujawnił, że instytucja ma zainstalowane kamery firmy Dahua. - Nie odnotowano przypadków mogących nieść potencjalne zagrożenie związane z ich funkcjonowaniem – zastrzegał jednak Maciej Wąsik.