„Podwyżki cen energii, które są wynikiem sankcji, uderzają niezwykle mocno w przemysł nawozowy, co odbija się również na cenach żywności” – napisano w oświadczeniu węgierskiego ministerstwa rolnictwa, cytowanym przez agencję MTI.
W poniedziałek Komisja Europejska przedstawiła ministrom rolnictwa krajów UE stanowisko w sprawie sytuacji na rynku nawozów i planowanych w tym zakresie działań. Nagy podkreślił, że rozwiązania proponowane przez KE to nic innego jak podsumowanie dostępnych już narzędzi i podjętych dotychczas działań.
„Promowanie stosowania nawozów organicznych i wspieranie przejścia na zrównoważony amoniak to niewątpliwie dobre i pożyteczne inicjatywy, ale nie stanowią one krótkoterminowego rozwiązania sytuacji rosnących cen energii” – zauważył.
Stwierdził ponadto, że w związku z kryzysem wywołanym przez wojnę i „błędne sankcje Brukseli” KE powinna uruchomić nowe fundusze spoza środków przeznaczonych na cele wspólnej polityki polnej. „W obecnej trudnej sytuacji, gdy ceny żywności gwałtownie wzrosły, a bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone z powodu spirali cen nawozów i kosztów środków produkcji, jasne jest, że rolnicy potrzebują dodatkowego wyjątkowego wsparcia UE tak szybko, jak to możliwe” – dodał.
W listopadzie Komisja Europejska przyjęła węgierski plan strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 o wartości 8,4 mld euro. Komentując decyzję KE, Nagy powiedział, że jest to „historyczna szansa” dla kraju.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)