Komisja Europejska opublikowała we wtorek plan pracy na przyszły rok. Lista przygotowywanych aktów prawnych liczy 43 pozycje. Większość z nich, jak podkreśla Komisja, odpowiada na propozycje zgłaszane przez obywateli podczas zakończonych w maju ogólnounijnych konsultacji, nazwanych „Konferencją w sprawie przyszłości Europy”.

W drugim kwartale 2023 r. KE chce zaproponować nowe przepisy mające zredukować skalę marnowania żywności. Żeby to osiągnąć, na państwa członkowskie po raz pierwszy mają zostać nałożone wiążące cele obniżenia skali marnotrawstwa. Jeszcze w ubiegłym roku Komisja informowała, że chciałaby, by w całej Unii marnowano od 15 do 50 proc. mniej żywności. Jaki będzie ostateczny cel – tego jeszcze nie wiadomo.
Także pomiędzy kwietniem a czerwcem światło dzienne ma ujrzeć projekt przepisów dotyczących licencji przymusowych. Chodzi o zezwalanie przez władze, bez zgody właściciela patentu, na wykorzystanie opatentowanych rozwiązań przez inne podmioty. Obecne regulacje dotyczące takich licencji różnią się w zależności od państwa członkowskiego i, jak twierdzi KE, nie są dostosowane do radzenia sobie z ogólnounijnymi kryzysami, takimi jak pandemia. W ramach zakończonych we wrześniu konsultacji publicznych Komisja rozważała zarówno jedynie skoordynowanie mechanizmów krajowych, jak i ustanowienie licencji przymusowej na poziomie całej UE.
Wbrew nadziejom stacji telewizyjnych, federacji sportowych i organizatorów rozgrywek sportowych z całego kontynentu w planach nie znalazł się projekt wiążących przepisów skierowanych przeciwko nielegalnemu udostępnianiu w internecie transmisji z wydarzeń sportowych. Koalicja ponad 100 firm i organizacji jeszcze na początku miesiąca apelowała do Komisji o zaproponowanie aktu prawnego zmuszającego dostawców usług internetowych do natychmiastowego blokowania nielegalnego streamingu. Sygnatariusze apelu podkreślali, że konieczne są przepisy o bezwzględnie wiążącym charakterze, ale Komisja zaplanowała tylko wydanie wiosną niewiążących zaleceń.
Taki sam nieprawodawczy charakter mają mieć zapowiadane na drugi kwartał 2023 r. działania dotyczące regulacji i wspierania rozwoju wirtualnej rzeczywistości (metawersum). Na drugą połowę roku Komisja zapowiada z kolei akt mający ustanawiać ramy prawne dla rozwoju sieci superszybkich pociągów typu hyperloop. ©℗