Macron ogłosił na konferencji prasowej, że sojusznicy „jednomyślnie postanowili wzmocnić ekonomiczne, humanitarne i wojskowe wsparcie dla Ukrainy". „Sojusznicy wypełniają swoje obowiązki. Francja bardzo szybko dostarczy sześć dodatkowych dział Caesar oraz pojazdy opancerzone, aby bronić Ukrainę przed brutalną agresją Rosji” – zapewnił prezydent Francji.

Decyzja o dołączeniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu „wzmocni ich bezpieczeństwo i wniesie znaczący wkład w naszą zbiorową postawę i nasze europejskie bezpieczeństwo. Dziękuję Turcji za przystąpienie do konsensusu, aby umożliwić respektowanie suwerennego wyboru” - powiedział Macron. „Rosja nie może wygrać, bo wtedy zagrożone byłoby nasze bezpieczeństwo. To koszt wojny, Ukraińcy o tym wiedzą” – zapewnił prezydent.

Według niego „Rosja ponosi odpowiedzialność za tę wojnę i jej konsekwencje. Posługiwała się kłamstwem, które usprawiedliwia ataki”. Odnośnie do relacji z Chinami Macron zapewnił, że „NATO nie jest sojuszem przeciwko Chinom”, jednak Sojusz powinien „brać pod uwagę wyzwania systemowe; istnieje chińskie wyzwanie”.

Reklama

Macron stwierdził również, że reforma energetyczna UE jest konieczna, aby zmniejszyć wpływ ekonomiczny wojny na Ukrainie. Prezydent podkreślił, że UE musi znaleźć alternatywne drogi, aby transportować żywność i zboże z Ukrainy w związku z rosyjską blokadą ukraińskiuch portów, w tym Odessy.

Z Paryża Katarzyna Stańko