W Czechach w środę odnotowano najwyższy dzienny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 od początku pandemii. We wtorek laboratoria potwierdziły 22 479 nowych przypadków, poinformowało ministerstwo zdrowia. W szpitalach jest 4425 pacjentów. Z kolei Węgry zanotowały w ciągu ostatniej doby najwyższą liczbę nowych zakażeń od końca marca, czyli szczytu trzeciej fali pandemii: aż 10 265 – wynika z danych opublikowanych w środę na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Czechy

Rekordowy dotąd wzrost 17 778 zakażeń odnotowano na początku styczniu br. Łącznie od początku pandemii w Czechach SARS-CoV-2 stwierdzono u 1 930 214 osób. Zmarło 31 709 osób. We wtorek przybyło 27 zgonów.

Eksperci zwracają uwagę, że ta liczba może się zmienić w ciągu dnia, gdy napłyną kolejne dane.

W szpitalach jest 4425 pacjentów, najwięcej od połowy kwietnia br. 661 osób jest na oddziałach intensywnej terapii i musi korzystać z aparatury wspomagającej oddychanie. W związku z rosnącą liczbą zachorowań szpitale ograniczają planowe zabiegi i organizują dodatkowe oddziały dla chorych na Covid-19.

Pogarszająca się od początku września sytuacja epidemiczna była tematem posiedzenia rządu w poniedziałek wieczorem, ale członkowie ustępującego gabinetu Andreja Babisza nie podjęli decyzji zaostrzających obowiązujące restrykcje. Rząd ma obradować w czwartek. Można się spodziewać odejścia od testów antygenowych, które dotąd potwierdzają brak zakażenia koronawirusem, na rzecz droższych testów PCR. Babisz w poniedziałek nie wykluczył daleko idących ograniczeń dla osób niezaszczepionych.

Węgry

Liczba aktywnych zakażeń przekroczyła 115 tysięcy, przy czym 5852 chorych na Covid-19 wymaga opieki szpitalnej.

W ciągu ostatniej doby zmarło 178 chorych na Covid-19, podnosząc liczbę śmiertelnych ofiar tej choroby na Węgrzech od początku pandemii do ponad 32 tysięcy.

Nieco wzrosła liczba osób zaszczepionych: pierwszą dawkę przyjęło już 6 mln 8 tys. osób, drugą 5 mln 781 tys., zaś trzecią 1 mln 668 tys.

W celu zwiększenia liczby zaszczepionych władze ogłosiły w bieżącym tygodniu Tydzień Szczepień. W tym czasie mieszkańcy mogą się zgłaszać na szczepienie bez rejestracji i rezerwowania terminu. Władze podkreślają przy tym, że trzecia dawka jest zalecana wszystkim osobom, które otrzymały drugą dawką dawniej niż 4 miesiące temu.

Od początku listopada na Węgrzech przywrócono obowiązek noszenia maseczek ochronnych w środkach transportu publicznego oraz w urzędach.

Pracodawcy mają przy tym prawo zobowiązać pracowników do zaszczepienia się przeciw Covid-19. W instytucjach państwowych takie szczepienie jest oczekiwane, zaś w instytucjach samorządowych decyzję w tej sprawie podejmują burmistrzowie.

Rosja

W Rosji zmarło na Covid-19 w ciągu minionej doby 1247 osób, najwięcej od początku obecnej pandemii - podał w środę sztab rządowy. Ponad 50 zgonów w ciągu doby zarejestrowano w Kraju Krasnodarskim, w Moskwie, Petersburgu i obwodzie moskiewskim.

Wykryto w ciągu minionej doby 36 626 nowych zakażeń. Przyrost zachorowań spadł w ostatnich dniach poniżej 40 tysięcy w ciągu doby.

Ogółem od początku pandemii zmarło na Covid-19 według danych sztabu rządowego 259 084 pacjentów. Znacznie wyższe dane podaje urząd statystyczny Rosstat, który ocenia, że do sierpnia br. zmarło w Rosji 417,5 tys. chorych na Covid-19. Rosstat uwzględnia nie tylko przypadki, gdy koronawirus był główną przyczyną śmierci, ale również przypadki, gdy bezpośrednia przyczyna zgonu była inna, ale pacjent chorował na Covid-19.

Jeszcze wyższe dane dotyczą wzrostu umieralności, tj. porównania obecnej liczby zgonów z analogicznym okresem w latach przed pandemią. Wielu ekspertów uważa, że wzrost umieralności odzwierciedla rzeczywiste straty wywołane Covid-19. W Rosji wzrost umieralności od początku pandemii do końca września br. przekroczył 723 tysiące.