Rosja i Białoruś będą nadal organizować wspólne manewry i rozwijać współpracę wojskowo-techniczną - zapowiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Poinformował, że prezydent Władimir Putin będzie wizytował tego dnia w Rosji ćwiczenia Zapad-2021.

"Wspólne ćwiczenia wojskowe to ciągły proces", manewry organizowane razem z Białorusią odbywały się również wcześniej - powiedział Pieskow na codziennym briefingu dla prasy. "Proces doskonalenia nawyków i przygotowania zarówno rosyjskich, jak i białoruskich sił zbrojnych będzie stale kontynuowany" - dodał.

Wskazał, że "temat współpracy wojskowo-technicznej" pojawia się stale "w kontaktach rosyjsko-białoruskich na najwyższym szczeblu", i podkreślił, że "współpraca ta nadal będzie rozwijana".

Pieskow potwierdził, że Putin odwiedzi w poniedziałek poligon Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim, by obejrzeć przebieg manewrów rosyjsko-białoruskich Zapad-2021. Prezydentowi Rosji towarzyszyć będzie minister obrony Siergiej Szojgu i szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow.

Na Białorusi odbywającą się tam część ćwiczeń Zapad obserwował w niedzielę przywódca tego kraju Alaksandr Łukaszenka. Zapowiedział on zakupienie od Rosji uzbrojenia wartego ponad 1 mld USD. Według jego słów "w najbliższym czasie z Rosji dostarczone zostaną dziesiątki samolotów, dziesiątki śmigłowców i ważne uzbrojenie obrony przeciwlotniczej".