Kiedy w październiku ub.r. w Wielkiej Brytanii wykrywano ponad 20 tys. infekcji koronawirusem dziennie, premier Boris Johnson zarządził czterotygodniowy lockdown. Teraz po drugiej stronie kanału La Manche każdej doby wykrywa się prawie 30 tys. zakażeń, ale mowa jest wyłącznie o tym, żeby 19 lipca znieść resztę obowiązujących obostrzeń (w Wielkiej Brytanii każda część Zjednoczonego Królestwa prowadzi w tym zakresie politykę na własną rękę).
Różnica między październikiem ubiegłego roku a lipcem bieżącego jest jedna: szczepionki. Pierwszą dawkę preparatu otrzymało przynajmniej 45,4 mln osób – 86 proc. pełnoletnich mieszkańców Wielkiej Brytanii (34 mln jest już po drugiej). Ochrona, jaką zapewniły, jest widoczna w danych ze szpitali. W styczniu, w szczycie trzeciej fali (październikowa, czyli druga, była słabsza), w placówkach w samej Anglii pacjenci chorzy na COVID-19 zajmowali prawie 35 tys. łóżek. Mechanicznej wentylacji wymagała jedna dziesiąta z nich.
Teraz liczba pacjentów zbliża się do 2 tys., a pomocy w oddychaniu potrzebuje ok. 350 osób. Zupełnie inne są też rokowania: podczas drugiej fali dziennie umierało ok. 500 osób, a trzeciej – nawet 1,7 tys. Teraz poniżej 40. Public Health England, agencja rządowa, szacuje, że do 30 maja program szczepień uratował życie 14 tys. osób w wieku 60 lat i starszych (łącznie w UK na COVID-19 zmarło prawie 130 tys. osób).
To rodzi w Londynie optymizm, że zniesienie reszty obostrzeń nie doprowadzi do załamania służby zdrowia. I chociaż minister Sajid Javid przyznaje, że Wielka Brytania wpłynie na „nieznane wody”, a liczba wykrywanych przypadków może wzrosnąć nawet do 100 tys. dziennie, to obranego kursu nie chce na razie zmienić (chociaż stwierdził, że pewne obostrzenia mogą wrócić).
– To jest trochę eksperyment i nieco ryzykujemy – powiedział prof. Neil Ferguson, jeden z głównych doradców rządu podczas pandemii (jego modele stały się podstawą do wprowadzenia pierwszego lockdownu). – Ale jest uzasadniony, i jestem dość optymistyczny [co do efektów] – dodał.
Brytyjczycy nie otwierają się zresztą na hura, bo w zanadrzu mają jeszcze parę asów. Komitet doradzający rządowi w kwestii szczepień (JCVI) rekomendował ostatnio, aby podawanie trzeciej dawki rozpocząć już we wrześniu. Miałaby trafić do osób z grup ryzyka, potencjalnie razem z sezonowym preparatem przeciw grypie.
Inne kraje wolą jednak podążać bardziej ostrożną drogą niż Brytyjczycy. W Hiszpanii, gdzie także odnotowuje się wzrost liczby infekcji (prawie 15 tys. dziennie), niektóre regiony autonomiczne zdecydowały się przywrócić część obostrzeń. Dla przykładu: od piątku znów będą nieczynne kluby nocne w Katalonii. Kontynuować działalność będą mogły wyłącznie te, których część lokalu znajduje się na świeżym powietrzu.
Ruch ma na celu ograniczenie transmisji wirusa wśród młodych, którzy stali się główną siłą napędową pandemii w kraju. Liczba przypadków w grupie 20–29 lat w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców sięgnęła w Hiszpanii już 660 (dla porównania w Wielkiej Brytanii jest to 424). Przyczyny tego stanu rzeczy są dwie: bardziej zakaźny wariant Delta, jak również niski wskaźnik wyszczepienia w tej grupie wiekowej (po pierwszej dawce jest 13,5 proc.). Na razie tylko pięć z 17 regionów autonomicznych kraju podaje preparaty osobom z tej grupy.
Pomimo pogorszenia wskaźników epidemicznych na razie szpitale w Hiszpanii nie przeżywają oblężenia. Podobnie jest w sąsiedniej Portugalii, która stała się pierwszym krajem Unii Europejskiej, gdzie za większość zakażeń odpowiada wariant Delta. Pomimo powrotu lokalnych obostrzeń – np. wprowadzenia w ub. tygodniu lockdownu w stolicy kraju, Lizbonie – szpitale nie odnotowują nagłego napływu chorych. Ostrożnie postępują też Grecy, którzy otworzyli się na turystów, ale zdecydowali się pozostać przy godzinie policyjnej między 1 w nocy a 5 rano. Chorwaci także dmuchają na zimne i żądają od przyjezdnych paszportu covidowego lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.