W czwartek, 24 lipca 2025 r. czeka nas gorący polityczny dzień w Sejmie. W harmonogramie obrad sprawy budżetu, energetyki, rolnictwa, a nawet głośna sprawa z Pegasusem i wnioskiem o przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Wszystko można śledzić na żywo. Transmisja dostępna tutaj na YouTube.

Obrady Sejmu 24 lipca 2025 r.

Dzień rozpocznie się od ważnego punktu: rozliczenia rządu z wykonania budżetu za cały 2024 rok. Posłowie wysłuchają sprawozdania Komisji Finansów Publicznych, analizy Najwyższej Izby Kontroli oraz wystąpienia samego prezesa NIK. Czy wszystko się zgadzało? Czy państwo nie przesadziło z wydatkami? To właśnie tu padną odpowiedzi.

Dodatkowo, głos zabiorą także prezes NBP, który przedstawi działalność banku centralnego w ubiegłym roku oraz przedstawiciele rządu, którzy opowiedzą o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez państwo (czyli m.in. komu i za co państwo „poręczało”). W planie dnia znajdziemy też debatę nad głośnym wnioskiem o postawienie Macieja Świrskiego, szefa KRRiT, przed Trybunałem Stanu. Sprawa dotyczy jego działań (lub ich braku) w zakresie nadzoru nad mediami publicznymi. Partie przedstawią swoje stanowiska w krótkich wystąpieniach.

Posłowie zajmą się również kolejnymi rządowymi projektami ustaw – m.in. zmianami w Kodeksie postępowania cywilnego, informatyzacją usług publicznych oraz nowelizacjami w refundacji leków. Pojawią się też propozycje w sprawie ochrony roślin i energetyki. To raczej techniczne ustawy, ale kluczowe dla funkcjonowania wielu instytucji.

Harmonogram obrad Sejmu

W planie jest pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Nowe przepisy mają dostosować system do aktualnej sytuacji i potrzeb zarówno Ukraińców, jak i samorządów. Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa przedstawi informację o działalności tej instytucji w 2024 roku. To ważne w kontekście trwającej debaty o reformie sądownictwa w Polsce.

Sejm zajmie się też aż czterema projektami uchwał dotyczącymi kontrowersyjnej umowy handlowej UE z państwami Mercosur (m.in. Brazylią i Argentyną). Posłowie zdecydują, czy i jak Polska ma się tej umowie sprzeciwiać. Posłowie wysłuchają sprawozdania Komisji Regulaminowej na temat wniosku o zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa. Chodzi o jego brak współpracy z komisją badającą działania służb za rządów PiS.

Pełną transmisję z obrad Sejmu można oglądać tutaj: