Pracodawcy wykorzystują młodych pracowników oferując im bezplatne staże
"Młodzi, którzy wkraczają na rynek pracy, to grupa szczególnie narażona na nadużycia, niesprawiedliwe i nierówne traktowanie. Chcemy z tym skończyć. […] Rozpoczynamy prace nad ustawą zakazującą stosowania bezpłatnych staży. To pierwszy krok do stworzenia sprawiedliwego systemu, w którym praca - także ta wykonywana przez początkujących pracowników - będzie godnie wynagradzana" - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, cytowana w komunikacie.
Bezpłatne staże - europejska patologia
Zdaniem szefowej MRPiPS, problem darmowych staży ma charakter ogólnoeuropejski. "Na poziomie unijnym trwają prace nad dyrektywą zakazującą bezpłatnych staży. W ramach polskiej prezydencji udało się osiągnąć porozumienie i przyjąć rekomendacje dotyczące tej dyrektywy" - przypomniała.
Nowe przepisy mają wyeliminować nieodpłatne staże. Jednocześnie celem jest zwiększenie ich atrakcyjności nie tylko wśród ludzi młodych, ale i osób bezrobotnych i pracowników zmieniających zawód. Zapewni to stażystom realną ochronę oraz zagwarantuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Staże mają pozostać ważnym narzędziem aktywizacji zawodowej i okazją do zdobycia cennego doświadczenia, ale w formie gwarantującej wynagrodzenie i ochronę przed nadużyciami, wskazano w informacji.