Ustawa ma na celu wprowadzenie zmian zmierzających do dalszego rozwijania funkcjonalności aplikacji mObywatel oraz poszerzenia katalogu dostępnych w niej usług. Zakłada dodanie m.in. mLegitymacji dla nauczyciela i ucznia czy usługi mStłuczka.

W mObywatelu pojawi się funkcja wirtualnego asystenta oparta na modelu sztucznej inteligencji. Asystent będzie mógł np. napisać za nas pismo i przedstawić użytkownikowi aplikacji do akceptacji. Jednocześnie przepisy gwarantują bezpieczeństwo danych osobowych użytkowników aplikacji mObywatel w tym zakresie, wskazując wprost, że funkcjonalność ta nie może opierać się o ich wykorzystywanie.

W aplikacji będzie można również sporządzić oświadczenie sprawcy zdarzenia drogowego – tzw. mStłuczka. Nowelizacja pozwoli także użytkownikom aplikacji podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym. Rozszerzenie umożliwi weryfikację złożonych podpisów elektronicznych.

Nowela ustawy o aplikacji mObywatel wchodzi w skład pierwszego pakietu dziewięciu ustaw deregulacyjnych.

Ustawa wejdzie w życie zasadniczo po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Jest jednak kilka wyjątków. Jednym z nich jest funkcjonalność wirtualnego asystenta, które ma wejść w życie 31 grudnia 2025 r. (PAP)