Nawrocki w Telewizji Trwam zwrócił uwagę, że Bogucki to adwokat, prawnik i bardzo doświadczony urzędnik oraz bardzo dobry wojewoda zachodniopomorski. Dodał, że Bogucki był głęboko zaangażowany w jego kampanię wyborczą. - Pan Zbigniew Bogucki będzie szefem mojej kancelarii, bardzo się z tego cieszę, to też człowiek z mojego pokolenia czterdziestolatków - powiedział Nawrocki.

Prezydent elekt przekazał też, że zastępcą Boguckiego będzie Adam Andruszkiewicz, który - jak mówił Nawrocki - jest jednym z najzdolniejszych polityków młodego pokolenia. Jednocześnie podkreślił, że Andruszkiewicz jest już bardzo doświadczonym parlamentarzystą. - Trzecia kadencja w polskim Sejmie, w młodości prezes Młodzieży Wszechpolskiej, a więc związany ze środowiskami narodowymi, co dla mnie także jest ważne - dodał Nawrocki.

Podkreślił, że Andruszkiewicz odpowiadał za sukces jego kampanii wyborczej w mediach społecznościowych.

Leśkiewicz: Karol Nawrocki stawia na ludzi młodych

Rzecznik prezydenta elekta Rafał Leśkiewicz powiedział PAP, że ogłoszenie przyszłych nominacji Boguckiego i Andruszkiewicza to kontynuacja prezentacji składu Kancelarii. Ocenił, że prezydent elekt zdecydował się na wprowadzenie do niej osób młodych i dynamicznych, ale jednocześnie doświadczonych w pracy urzędniczej.

Kim jest przyszły szef Kancelarii Prezydenta RP?

Jak zauważył, Bogucki to „młody prawnik, urzędnik, który od niedawna jest w twardej polityce”. – Wcześniej prokurator, adwokat, osoba z dużym doświadczeniem w sferze prawnej. A doświadczony i kompetentny prawnik to osoba, która jest niezwykle ważna w działalności prezydenta – zaznaczył rzecznik prezydenta elekta.

Bogucki – podkreślił Leśkiewicz – ma też doświadczenie jako wojewoda zachodniopomorski, który – jego zdaniem – znakomicie radził sobie w trudnym okresie pandemii. – Polityk, który jest gotowy do pracy w Kancelarii Prezydenta, nie pełniąc aktywnie funkcji partyjnej, bo to był warunek podjęcia współpracy z prezydentem – dodał.

Adam Andruszkiewicz i Agnieszka Jędrzak - kolejne osoby z nominacją Karola Nawrockiego

Według Leśkiewicza ten sam warunek dotyczy też Andruszkiewicza, który jest politykiem młodym. – Mimo że ma dopiero 35 lat, to posiada duże doświadczenie urzędnicze i jako parlamentarzysta – powiedział rzecznik prezydenta elekta.

Leśkiewicz zaznaczył, że Andruszkiewicz będzie odpowiadał w KPRP m.in. za komunikację internetową. – W tym zakresie będzie to kontynuacja tego, czym zajmował się wcześniej, w kampanii prezydenckiej Karola Nawrockiego – podkreślił.

Rzecznik dodał, że kolejną osobą, która zasili KPRP, będzie Agnieszka Jędrzak, która w Kancelarii będzie odpowiadała za współpracę z Polonią. Przypomniał, że Jędrzak w IPN pełniła dotąd funkcję Dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej. Podkreślił, że urzędniczka już współpracuje z prezydentem elektem w Kancelarii.

- To osoba dotąd szerzej nieznana publicznie, niepojawiająca się w żadnym układzie politycznym i medialnym. Ma kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe i duże sukcesy w sprawach międzynarodowych. Prowadziła m.in. międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny pt. Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności, który upamiętniał wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa – wskazał Leśkiewicz.

Rzecznik prezydenta elekta zaznaczył, że polityka pamięci będzie istotnym elementem pracy Jędrzak - choć w inny sposób niż w IPN. – Ta kwestia ma duży wpływ na bieżącą politykę i jej kształtowanie w przyszłości. Odwoływanie się przez Karola Nawrockiego do korzeni, tożsamości i tradycji ma duże znaczenie dla budowania patriotyzmu na przyszłość, także w wymiarze gospodarczym i społecznym – ocenił Leśkiewicz.

Podkreślił, że Jędrzak będzie też w KPRP odpowiadała za sprawy związane z odznaczeniami.

Karol Nawrocki powoła doradcę ds. rolnictwa

Nawrocki zadeklarował, że w Kancelarii Prezydenta będzie doradca ds. rolnictwa oraz że utrzyma Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, na czele której dzisiaj stoi Jan Krzysztof Ardanowski. Prezydent elekt zapowiedział, że nie zgodzi się na prywatyzację Lasów Państwowych. Dodał, że polska ziemia powinna być w polskich rękach. Nawrocki podkreślił też, że jest „obrońcą polskiej złotówki”.

Przekazał również, że dzień po zaprzysiężeniu, czyli 7 sierpnia, ogłosi jakie będą jego inicjatywy ustawodawcze. - I w kolejnych dniach sierpnia tych inicjatyw będzie wiele - zapowiedział.

Prezydent-elekt mówi o wyborach parlamentarnych i możliwej koalicji środowisk prawicowych

Nawrocki był pytany, czy chciałby patronować w jakiś sposób koalicji partii prawicowych po następnych wyborach parlamentarnych. Prezydent elekt zaznaczył, że mamy jeszcze dwa lata do najbliższych wyborów. - Jeśli wszystko odbędzie się w cyklu i w trybie, który jest zakładany - dodał - Myślę, że taka nieformalna koalicja partii, nazwijmy to konserwatywnych, czy partii prawicowych, koalicja bardziej wyborców dała wyraźny sygnał w czasie wyborów prezydenckich, w czasie których większość przedstawicieli partii konserwatywnych oddało głos na jednego kandydata, na moją osobę - powiedział.

- Powinniśmy mieć w Polsce koalicję dobrych spraw, przede wszystkim taki rząd, który otacza troską Polki i Polaków, a nie zajmuje się sam sobą - ocenił.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na 6 sierpnia zwołał Zgromadzenie Narodowe, podczas którego przysięgę prezydencką złoży Karol Nawrocki. W sobotę postanowienie Hołowni zostało opublikowane w Monitorze Polskim.