E-papierosy z zakazami Jaka jest podstawa prawna?

5 lipca wejdzie w życie nowelizacja tzw. ustawy tytoniowej, czyli ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Obowiązująca ustawa tytoniowa mówi o zakazie udostępniania wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18. Nowelizacja doprecyzowała, że papierosami elektronicznymi są także te, które nie zawierają nikotyny.

Dr Wojciech Rożdżeński, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW, specjalista prawa medycznego i farmaceutycznego powiedział PAP, że obecnie zakazy palenia e-papierosów bez nikotyny są wprowadzane w formie regulaminów. Na przykład wprowadzają je samorządy w regulaminach obowiązujących w bibliotekach czy innych placówkach publicznych.

Dodał, że od 5 lipca papierosy elektroniczne z nikotyną i bez nikotyny będą traktowane tak samo w całym kraju. To oznacza, że ich używanie będzie zabronione w tych samych miejscach.

Gdzie nie zapalisz już e-papierosa?

Palenie e-papierosów, tak jak tradycyjnego tytoniu, jest zabronione m.in. na przystankach komunikacji publicznej, w restauracjach, na terenach szkół, przedszkoli, na uczelniach, na placach zabaw i w innych ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych dla dzieci. Osoby, które palą wyroby tytoniowe, nowatorskie wyroby tytoniowe lub papierosy elektroniczne w miejscach objętych zakazem, podlegają od dziś karze grzywny. Za takie naruszenie można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł.

Rożdżeński zaznaczył, że zakaz udostępniania oznacza zakaz sprzedaży oraz oferowania darmowych próbek. Podkreślił, że przepisy są celowane w sprzedawców i producentów, ale wynika z nich także zakaz częstowania osób nieletnich tymi wyrobami.

Co ze sprzedażą e-papierosów? Czy ekspedient musi legitymować kupujących? Czego jeszcze dotyczy zakaz?

Do katalogu wyrobów, których nie można udostępniać osobom do lat 18, dodano w nowelizacji woreczki nikotynowe. Sprzedawcy będą mieli pół roku na dostosowanie się do zmiany i umieszczenie czytelnej informacji: „Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, woreczków nikotynowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18”.

Przepisy ustawy regulują również kwestie związane ze sprzedażą wyrobów tytoniowych. Osoby i podmioty wprowadzające do obrotu wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe bez odpowiednich oznaczeń informujących o zakazie sprzedaży, podlegają karze grzywny do 200 000 zł lub karze ograniczenia wolności.

Ponadto woreczki nikotynowe dołączą do grupy wyrobów, których nie można sprzedawać na odległość, czyli np. przez internet. Obecnie zakaz ten obejmuje wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne, pojemniki zapasowe i ich części. Woreczki nikotynowe będzie można sprzedawać w automatach i w systemie samoobsługowym tylko do 5 stycznia 2026 r. (przez sześć miesięcy od wejścia w życie ustawy). Obecnie takie zakazy obejmują wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne i pojemniki zapasowe. Nowela wprowadza także zakaz reklamy i promocji woreczków nikotynowych.

Ponadto doprecyzowano, że zawartość nikotyny w woreczkach nikotynowych nie będzie mogła przekraczać 20 mg/g.

Kontrolą przestrzegania przepisów przez przedsiębiorców będzie się zajmować Inspekcja Handlowa. (PAP)