Premier Donald Tusk wystąpi w środę w Sejmie, który tego dnia rozpatrzy jego wniosek o udzielenie wotum zaufania rządowi.
Pismo, które zarząd Polski 2050 skierował do premiera, we wtorek opublikowała m.in. szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wskazując, że aż cztery z pięciu zawartych w nim punktów zostały zapisane w umowie koalicyjnej.
Tzw. ustawa medialna, czyli odpartyjnienie mediów publicznych
Pierwszym punktem jest tzw. ustawa medialna, której celem jest odpartyjnienie mediów publicznych. "W umowie koalicyjnej zgodziliśmy się, że media publiczne należy naprawić i odpolitycznić. Mimo tego od półtora roku nie został złożony zapowiadany projekt ustawy medialnej. W naszej opinii szybkie naprawienie mediów publicznych w taki sposób, aby były realnie miejscem niezależnego dziennikarstwa i gwarantowały pluralizm, jest kluczowym zadaniem dla naszego koalicyjnego rządu w kontekście przywracania zaufania obywateli do instytucji publicznych" - wskazano w piśmie.
Tzw. ustawa antykuwetowa
Polski 2050 chce również wejścia w życie tzw. ustawy antykuwetowej, która wprowadziłaby czytelne kryteria naboru na stanowiska zarządcze w spółkach Skarbu Państwa. "Obiecaliśmy też wdrożenie najwyższych standardów ładu korporacyjnego w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Projekt poselski Polski 2050 w tej sprawie został odrzucony w Sejmie. W związku z tym proponujemy, aby rząd do końca roku przygotował w tej sprawie projekt rządowy" - napisały władze Polski2050.
Ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami
W piśmie stwierdzono również, że zasadne byłoby wskazanie w expose, że do końca roku rząd planuje przyjąć projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, nad którym prace są już finalizowane. "W duchu odpowiedzialności za stan finansów publicznych proponujemy, aby docelowo sfinansować te rozwiązanie z podatku od nadmiernych zysków banków" - napisano.
Zwiększenie inwestycji na tani wynajem, wycofanie projektu dopłat do kredytów z wykazu prac rządu
Zdaniem Polski 2050 rząd powinien też zwiększyć inwestycje w mieszkania na tani wynajem i wycofać projekt dopłat do kredytów z wykazu prac rządu. "Proponujemy, aby zagwarantować, w tym roku co najmniej 2 mld zł na ten cel. Obecnie w Funduszu Dopłat jest 0 zł. A także wsparcie Społecznych Agencji Najmu. Dobra polityka mieszkaniowa powinna wzmacniać kierunek rozwoju Polski nakierowany na rozwój Polski lokalnej, a nie wyłącznie metropolii" - zaznaczno w piśmie władz Polski2050.
Ustawa o szkołach podstawowych wolnych od smartfonów
Ostatnim punktem propoowanym przez to ugrupowanie punktem jest ustawa o szkołach podstawowych wolnych od smartfonów. "W sprawach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa dzieci, powinniśmy działać jako rząd sprawnie i bez zbędnej zwłoki" - napisano.
W ostatnich dniach przed sejmowym głosowaniem ws wotum zaufania dla rządu dwukrotnie dochodziło do spotkania liderów koalicji rządzącej.
Zgodnie z relacją marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050), na ostatnim, poniedziałkowym spotkaniu, premier Tusk miał konsultować z nim, wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym (Nowa Lewica) oraz wicepremieremiem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (PSL) swoje środowe wystąpienie, tak, by jego tekst zawierał wspólne treści programowe i zobowiązania.
W poniedziałkowym wywiadzie w TVN24 szef KPRM Jan Grabiec zastrzegł, że niezależnie od podpowiedzi współpracowników, Tusk swoje wystąpienia zawsze układa sam. Jak dodał, w expose znajdzie się plan działania rządu na kolejne 2,5 roku.(PAP)
sno/ mok/