"Skrajna prawica w Europie dobija się do drzwi władzy"

"Skrajna prawica w Europie dobija się do drzwi władzy, a umiarkowanym partiom kończy się czas, aby wyjść naprzeciw niepokojom wyborców" – napisał "FT". Przywołał m.in. przykład ostatnich wyborów prezydenckich w Rumunii, gdzie kandydat prawicy George Simion uzyskał dobry wynik, choć ostatecznie przegrał z prounijnym Nicusorem Danem.

"FT" przypomina, że "Rumunia jest częścią większej, europejskiej historii”. Skrajna prawica wygrała wybory w Austrii i Holandii, we Włoszech rządzi konserwatystka Giorgia Meloni, a radykalna prawica uzyskała dobre wyniki w Niemczech czy Portugalii.

"Kolejnym testem dla prounijnego mainstreamu będzie druga tura wyborów prezydenckich w Polsce" - pisze. Dodaje, że jeśli Karol Nawrocki (popierany przez PiS) pokona Rafała Trzaskowskiego (KO), "prawdopodobnie zablokuje próby rządu koalicyjnego przywrócenia niezależności sądownictwa i innych reform demokratycznych, tak jak zrobił to ustępujący prezydent Andrzej Duda". "Stawką może być przetrwanie rządu” – ocenił brytyjski dziennik.

"Bycie bardziej ekstremalnym może przyciągać, a nie odpychać"

Według "FT" Polska "ilustruje również inną niepokojącą cechę europejskiej twardej prawicy: bycie bardziej ekstremalnym może przyciągać, a nie odpychać wyborców”. Gazeta odniosła się do wyników Sławomira Mentzena (Konfederacja) i Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej) w pierwszej turze.

Jak zauważył brytyjski dziennik, pogląd, że "zmuszenie radykalnych partii prawicowych do dzielenia się odpowiedzialnością za władzę może osłabić ich antyestablishmentowy urok" jest tylko częściowo uzasadniony i nie działa wszędzie.

"Wiele partii konserwatywnych głównego nurtu próbowało zmierzyć się z twardą prawicą poprzez naśladownictwo. To zwykle nie działa, zwłaszcza gdy imitacja jest głównie retoryczna. Wyborcy zazwyczaj wolą oryginał" – przestrzega "FT".

Według gazety partie umiarkowane potrzebują "odważniejszej polityki, widocznych działań i bardziej przekonujących osobowości", by przeciwstawić się radykalnej prawicy, która w przyszłości może zdominować europejską scenę polityczną.