Na kwietniowy wynik wpływ miał termin Świąt Wielkanocnych. Przed rokiem zakupy przedświąteczne robiliśmy w marcu. Teraz ostatnich kilka tygodni przed świętami przypadło na kwiecień. W lutym i w marcu sprzedaż detaliczna była mniejsza niż rok wcześniej.
Największe wzrosty są notowane w przypadku dóbr trwałego użytku. W kategorii "pojazdy samochodowe" sprzedaż w kwietniu 2025 r. była realnie o 14,9 proc. wyższa niż rok wcześniej. W pierwszych czterech miesiącach br. wzrost wyniósł 13,6 proc. Sprzedaż mebli, sprzętu RTV-AGD w kwietniu 2025 r. była o 13,2 proc. większa niż w analogicznym miesiącu ub.r. Pierwsze cztery miesiące zamknęły się wzrostem o 12,5 proc.
W minionym miesiącu jedyną spadkową (w ujęciu rocznym) kategorią były “pozostałe sklepy”, gdzie dużą wagę mają markety budowlane. Tu sprzedaż obniżyła się o 6 proc. w porówaniu z kwietniem 2024 r., natomiast licząc od początku roku zniżka wynosi 7,1 proc.
– Dzisiejsze dane razem z produkcją oraz zatrudnieniem, publikowanymi w ub.tygodniu wskazują, że początek II kw. 2025 r. wygląda bardziej optymistycznie niż niemrawy I kwartał - skomentował Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.
Dane o sprzedaży są istotne dla prognoz popytu konsumpcyjnego w II kwartale. Dobry wynik wskazuje, że można w tym zakresie liczyć na poprawę. Takie oczekiwania według analityków wspierają korzystne rezultaty majowego badania ufności konsumenckiej GUS. Zarówno bieżący, jak i wyprzedzający wskaźnik ufności odnotowały poprawę.