Z różnych miast Polski docierają informacje o bardzo trudnej sytuacji wielu Polaków. Samorządy oraz mieszkańcy w indywidualnym zakresie organizują pomoc dla osób dotkniętych powodzią. Biuro ZMP wydało komunikat, aby usprawnić wsparcie.
Jak podaje strona ZMP, prezydent Wałbrzycha, członek Zarządu ZMP Roman Szełemej organizuje hub pomocowy dla poszkodowanych miast i gmin subregionu wałbrzyskiego. Hala do przyjmowania darów dla powodzian znajduje się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i będzie czynna 24/7 od 16 września (poniedziałek) od godz. 7 rano; zapewnia się na miejscu rozładunek; lokalizacja jest dostępna TUTAJ.
Ważne
W tej chwili najpilniej potrzebne są butelkowana woda pitna, żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki czystości i higieny osobistej, karma dla zwierząt, worki na piasek.
– Apelujemy, by nie organizować w tym momencie zbiórek odzieży – czytamy na stronie ZMP.
Gdzie przekazywać informacje o formach pomocy? (zbiórki, sprzęt ratunkowy, wolontariat itp.)
Informacje o wszelkich formach pomocy (zbiórki, sprzęt ratunkowy, wolontariat itp.) powinny być przekazywane do Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego w poszczególnych regionach. Wojewodowie koordynują akcję niesienia pomocy na dotkniętych powodzią terenach i ma być ona koordynowana centralnie, tak aby jak najsprawniej trafiała do potrzebujących.
Biuro ZMP apeluje do miast członkowskich o informowanie o formach pomocy, jakiej można udzielić poszkodowanym społecznościom lokalnym.
ZMP: Prosimy miasta dotknięte powodzią o przekazywanie informacji o swoich pilnych, bieżących potrzebach
Związek Miast Polskich apeluje również do samorządowców z południa Polski, którzy mają taką możliwość, o zbieranie i przekazywanie do ZMP informacji o potrzebach gmin poszkodowanych przez żywioł na Waszym terenie i w sąsiedztwie.
Kontakt do ZMP: Informacje o potrzebach i możliwościach pomocy
– Wszystkie informacje dotyczące potrzeb i możliwości pomocy prosimy kierować na adres: pomoc@zmp.poznan.pl lub telefonicznie do Biura ZMP, tel. 61 633 50 50, 669 611 733 – czytamy na stronie Związku Miast Polskich.
Zbiórki dla potrzebujących pomocy
Ważne
Każdy, kto chce pomóc, może przyłączyć się do zbiórek, które zorganizowały m.in:
Fundacja siepomaga - ogólnopolska zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku powodzi. Na bieżąco monitorują potrzeby poszkodowanych z całej Polski, żeby docierać z pomocą tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. 100% zebranych środków zostanie przekazana na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi.
FundacjaCaritas Polska utworzyła zbiórkę finansową na stronie www.caritas.pl - potrzebna jest także pomoc rzeczowa (m.in. osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności). Kontakt dla firm, które chciałyby przekazać darowizny hurtowe: powodz@caritas.org.pl
Polski Czerwony Krzyż - cel zbiórki to zapewnienie szybkiej reakcji na potrzeby mieszkańców zalanych terenów. Zbiórkę można wesprzeć, wpłacając dowolną kwotę na nr konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 lub Blik 794 33 22 11
Pomoc zwierzętom:TOZ Opole: Schronisko dla zwierząt w Opolu zwraca się z pilną prośbą: potrzebuje karmy DOBREJ JAKOŚCI dla psów uratowanych z powodzi.
Fundacja Instytut Empatii, która prowadzi Schronisko Pegasus uruchomiła akcję humanitarną. Ma na celu ratowanie zwierząt i pomoc ludziom.
Apeluje o wiadomość lub telefon pod nr tel. 791 563 010 do osób, które potrzebują pomocy lub wiedzą o zwierzęciu w potrzebie.