W piątek, szefowa prezydenckiej kancelarii, Małgorzata Paprocka, poinformowała, że prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Co dokładnie przewiduje ta nowelizacja i jakie zmiany wprowadza?

Bezpośrednie wybory sędziów-członków KRS

Nowelizacja ma na celu, aby 15 sędziów-członków KRS było wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce. Obecnie wybór odbywa się przez Sejm, ale rząd chce to zmienić.

Niezależność KRS

Resort sprawiedliwości zamierza uczynić KRS niezależną od władzy ustawodawczej. To jedna z fundamentalnych zmian mających przywrócić w Polsce praworządność.

Ograniczenie prawa do kandydowania

Nowelizacja przewiduje, że prawo do kandydowania na członka KRS nie będzie przysługiwało sędziom, którzy zostali nimi po zmianie przepisów dotyczących KRS w 2017 r.

Nadzór nad wyborem sędziów-członków KRS

Państwowa Komisja Wyborcza będzie odpowiedzialna za organizowanie wyborów sędziów-członków KRS, w tym weryfikację zgłoszeń i drukowanie kart głosowania. W KRS mają być reprezentowani sędziowie wszystkich szczebli.

Kontrowersje

W wywiadzie dla PAP, szefowa Kancelarii Prezydenta stwierdziła, że nowelizacja ustawy o KRS jest “"ak jaskrawie sprzeczna z konstytucją, że nie ma możliwości jej zaakceptowania" i nie ma podstaw, by różnicować sędziów w oparciu o datę ich nominacji.

Rola Krajowej Rady Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa, jako organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, rozpatruje kandydatury na stanowiska sędziów i przedstawia prezydentowi wnioski o powołanie sędziów. Obecnie skład KRS liczy 25 osób, w tym 15 członków wybranych spośród sędziów.