Według porządku obrad, zamieszczonego na stronie KPRM, we wtorek rząd ma przyjąć stanowisko wobec obywatelskiego projektu ws. wprowadzenia renty wdowiej. Projekt stanowiska przygotował resort rodziny.
Projekt ws. renty wdowiej powstał z inicjatywy ponad 20 organizacji, w tym PorozumieniaOgólnopolskiego Związku Zawodowego oraz z udziałem Lewicy. Dotyczy nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Hołownia o pracach nad projektem w sprawie renty wdowiej
Projekt jest w harmonogramie rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu. Przed otwarciem posiedzenia Hołownia przekazał, że otrzymał pismo od przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Macieja Berka, by poczekać z procedowaniem projektu do momentu przyjęcia stanowiska rządu. "Okazało się, że to stanowisko dziś zostanie wypracowane. Wstępnie zaplanowaliśmy na czwartek po południu procedowanie tego projektu" - powiedział Hołownia.
Hołownia o przepisach w sprawie renty wdowiej
Jego zdaniem przepisy ws. renty wdowiej będą bardzo obciążające dla finansów publicznych i będą rodzić bardzo poważne konsekwencje dla systemu emerytalnego i solidarności międzypokoleniowej. "Tak jak Lewica mocno wspiera rentę wdowią, tak my, jako Polska 2050, nie odpuścimy tematu składki zdrowotnej. Jeśli okaże się, że koszty obu rozwiązań są porównywalne, to - jeżeli znajdzie się na rentę wdowią - to musi znaleźć się też na doprowadzenia do sprawiedliwego wymiaru składki zdrowotnej" - powiedział marszałek Sejmu.
Projekt ustawy w sprawie renty wdowiej
W projekcie ustawy ws. renty wdowiej zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Obecnie w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Dlatego po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.
Propozycja zmian w sprawie składki zdrowotnej
Polska 2050 przedstawiła w marcu propozycję zmian ws. składki zdrowotnej. W czwartek ugrupowanie zgłosiło autopoprawkę do swojego projektu - zamiast kwotowego poziomu składki zaproponowało ryczałtowe kwoty 4 proc., 7 proc. i 9,4 proc., liczone od średniego wynagrodzenia, w zależności od dochodu.