- Sejmowe Czytanie Propozycji Kodeksu Wyborczego
- Debata nad Kodeksem Wyborczym i Poprawki Koalicyjne
- Stanowisko PSL-TD i Lewicy wobec Projektu
- Konfederacja i MSWiA o Zmianach w Kodeksie Wyborczym
- Zakres Rozszerzenia Głosowania Korespondencyjnego
Sejmowe Czytanie Propozycji Kodeksu Wyborczego
W Sejmie odbyło się drugie czytanie tych - przygotowanych przez Koalicję Obywatelską - propozycji. Złożono je w Sejmie w marcu br., zaś ich pierwsze czytanie odbyło się w początkach maja. Później nad projektem pracowały sejmowe - podkomisja i komisja.
"Te zmiany są wprowadzane pod wybory prezydenckie. (...) Nie ufając w szczerość waszych intencji wnoszę w imieniu PiS o odrzucenie projektu w drugim czytaniu" - mówił Łukasz Schreiber.
Debata nad Kodeksem Wyborczym i Poprawki Koalicyjne
Odpowiadał mu Mariusz Witczak (KO), który zaznaczył, że "z Kodeksem wyborczym jest tak, że trzeba go co jakiś czas poddawać rewizji, ponieważ nawyki wyborców i kultura brania udziału w wyborach zmienia się z upływem czasu i zmianami stylu życia". "Jestem zdziwiony stanowiskiem posła PiS, bo na komisji pańskie koleżanki i koledzy wstrzymali się od głosu, a kluczem podczas prac komisji był konsensus" - zaznaczył. Poinformował, że w imieniu swojego klubu złożył pakiet poprawek "o charakterze technicznym i uzgodnionych z Krajowym Biurem Wyborczym".
"Jeśli nie chcecie pomóc, to chociaż nie przeszkadzajcie" - mówił zaś do posłów PiS Bartosz Romowicz (Polska2050-TD). Klub Polski2050 także złożył poprawki do projektu, które zasadniczo dotyczą dwóch kwestii. Po pierwsze chodzi o szersze możliwości głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych, a po drugie - wprowadzenie możliwości podpisywania list poparcia kandydatów w wyborach drogą elektroniczną.
Stanowisko PSL-TD i Lewicy wobec Projektu
Projekt poparli także przedstawiciele klubów PSL-TD oraz Lewicy. Michał Pyrzyk z PSL mówił, że "głosowanie korespondencyjne zawsze będzie prawem, a nie obowiązkiem". "Jest to ustawa idąca w dobrym kierunku, choć niewystarczająca. Jako Lewica będziemy dążyli do tego, aby wprowadzić głosowanie przez internet" - zaznaczał zaś Arkadiusz Sikora z Lewicy.
Krytycznie o projekcie wypowiedziała się zaś Konfederacja. "Do wyborów powinni chodzić ludzie świadomi, którzy chcą zagłosować. Sztuczne podbijanie frekwencji nie idzie w kierunku poprawy jakości demokracji. (...) Nie potrzebujemy zmian do tego, aby świadomi obywatele chodzili na głosowania" - ocenił Witold Tumanowicz z tego klubu. Zapowiedział, że Konfederacja nie poprze tego projektu.
Konfederacja i MSWiA o Zmianach w Kodeksie Wyborczym
Wiceszef MSWiA Tomasz Szymański powiedział, że jego resort rekomenduje kontynuację prac nad projektem przy uwzględnieniu "rozsądnych poprawek".
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, korespondencyjnie mogą głosować osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo te, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 60 lat. Głosowanie korespondencyjne możliwe jest tylko w kraju.
Zakres Rozszerzenia Głosowania Korespondencyjnego
Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego rozszerza uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców - zarówno w kraju, jak i za granicą; w wyborach samorządowych korespondencyjnie będą mogli głosować jedynie wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 60 lat.
We wszystkich wyborach z głosowania korespondencyjnego będą mogły skorzystać osoby, które są na kwarantannie.
Poprawki do Projektu i Procedura Głosowania Korespondencyjnego
Podczas prac komisji nadzwyczajnej do zmian w kodyfikacjach po pierwszym czytaniu do projektu wprowadzono szereg poprawek - zarówno legislacyjnych, jak i o charakterze merytorycznym.
Przewidziano, że zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju wyborca zgłasza wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców (a nie komisarzowi wyborczemu, jak w pierwotnym projekcie) do 13 dnia przed dniem wyborów. Z kolei zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą zgłaszany ma być konsulowi do 30 dnia przed dniem wyborów (w pierwotnej wersji termin był taki sam, jak w kraju).
Zniesienie Progu 15 Wyborców za Granicą
Ponadto, zniesiono próg 15 wyborców niezbędnych do utworzenia obwodu głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą.
Przewidziano też, że w okręgach zagranicznych będą tworzone specjalne komisje tylko do głosowania korespondencyjnego.
Procedury Głosowania Korespondencyjnego w Kraju i za Granicą
Koperty zwrotne do obwodowych komisji wyborczych w kraju będą dostarczane w godzinach głosowania, zaś do komisji zagranicznych do głosowania korespondencyjnego - w dniu poprzedzającym dzień głosowania.
Wydłużono też czas oczekiwania na głosy zagraniczne do 48 godzin. Obecnie, jeśli okręgowa komisja wyborcza nie uzyska wyników głosowania za granicą w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania w obwodach głosowania za granicą, głosowanie w tych obwodach uznaje się za niebyłe.
Dalsze Prace nad Projektem
Zaopiniowaniem wniosku o odrzucenie projektu oraz złożonych podczas debaty poprawek sejmowa komisja ma zająć się jeszcze w środę. (PAP)
autor: Marcin Jabłoński
mja/ itm/