Czy wydatki na psa można rozliczyć w kosztach? W wielu przypadkach pies stróżujący jest jednocześnie domowym pupilem, a działalność gospodarcza ma ten sam adres, co miejsce zamieszkania podatnika. Jakie stanowisko przyjmuje w tej sprawie fiskus? W jakich sytuacjach wydatki poniesione na utrzymanie czworonoga są kosztami uzyskania przychodów?
Pies a koszty uzyskania przychodów
Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą zastanawia się czy prowadząc ją w miejscu, w którym posiadają psa (np. dom czy mieszkanie), mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane ze zwierzakiem? Podobnie pytania pojawiają się w odniesieniu do tzw. psa stróżującego, który przebywa na terenie firmy, magazynu czy biura, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.
Kiedy wydatki na psa są kosztami uzyskania przychodów?
W jakich sytuacjach poniesione na psa wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? To najczęściej zadawane pytanie. Odpowiedzi udzielił Gazecie Prawnej adwokat Piotr Ostafi.
– Kwestia ta nie wynika wprost z przepisów, natomiast wielokrotnie była przedmiotem indywidualnych interpretacji podatkowych wydawanych przez Dyrektora KIS. Uznał on, że wydatki związane z zakupem, utrzymaniem i wyszkoleniem psa, podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli pies ten będzie pełnił funkcje stróżujące w prowadzonej firmie i będzie przebywał na jej terenie. Każdorazowo trzeba jednak wykazać, że wydatki poniesione na utrzymanie psa mają ścisły i niebudzący wątpliwości związek z prowadzoną działalnością gospodarczą – tłumaczy mec. Piotr Ostafi.
Pies stróżujący i jeden adres
Firma i dom pod jednym adresem. Czy wówczas również wydatki na psa można uznać za koszty uzyskania przychodów?
– W sytuacji kiedy firma jest jednocześnie domem podatnika jest nieco inaczej. Tutaj Dyrektor KIS uznał, że wydatki na utrzymanie psa w tym przypadku mają także prywatny charakter – bowiem w czasie, kiedy pies ma za zadanie pełnić funkcję stróża firmy, jednocześnie pełni tą samą funkcję w stosunku do prywatnego domu podatnika i znajdujących się tam przedmiotów użytku osobistego – zauważa mec. Piotr Ostafi.
W wielu przypadkach prowadzona w domu działalność ma specjalnie do tego celu wydzielone miejsce. Wówczas tylko niektóre wydatki będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
– Nie ma znaczenia, że działalność gospodarcza jest prowadzona przez podatnika na przykład w specjalnie wydzielonym na terenie domu biurze. Prywatnego charakteru takiego rodzaju zakupów przeznaczonych na zaspokojenie własnych potrzeb nie zmienia bowiem okoliczność korzystania z części domu również do działalności gospodarczej. Zatem w takim przypadku odliczenie będzie mogło być tylko częściowe, np. z tytułu szkoleń dla psa mających na celu jego wyszkolenie do stróżowania, części wydatków na wyżywienie itp. – wyjaśnia mec. Ostafi.