Wprowadzenie tzw. nieświadczenia pracy jest w obecnej sytuacji spółki koniecznością - podało PKP Cargo. Przewoźnik zapewnił, że podczas typowania pracowników będzie brał pod uwagę ich sytuację socjalną, materialną lub rodzinną. Spółka poinformowała, że przeprowadzono konsultacje ze związkami działającymi w firmie i uwzględniono większość propozycji strony społecznej.
Wprowadzenie tzw. nieświadczenia pracy jest koniecznością w świetle sytuacji spółki - tak operacyjnej, jak i finansowej, a także w świetle prognoz wykonania pracy przewozowej na 2024 rok - poinformowało PKP Cargo.
30 proc. pracowników PKP Cargo bez pracy
Nieświadczeniem pracy zostanie objęte do 30 proc. pracowników spółki. Podkreślono, że przy typowaniu pracowników będą brane pod uwagę dane sytuacji socjalnej, materialnej lub rodzinnej danej osoby, w szczególności: fakt bycia jedynym żywicielem rodziny, osobą samotnie wychowujące dziecko lub osobą wychowujące dziecko z niepełnosprawnością. Ponadto pracownikom skierowanym na tzw. nieświadczenie pracy umożliwienie zostanie podjęcie innej pracy.
Spółka poinformowała, że przeprowadzono konsultacje ze związkami działającymi w firmie i uwzględniono większość propozycji strony społecznej.
PKP Cargo o konieczności przeprowadzenia zwolnień
"Wprowadzenie tego rozwiązania (...) jest trudną koniecznością (...) w obliczu spadającej sprzedaży i wykonania pracy przewozowej, a także nie ukrywajmy – obecnie widocznego gołym okiem przerostu zatrudnienia. Najważniejszym aspektem tzw. nieświadczenia pracy jest fakt, że utrzymujemy wszystkie miejsca pracy" - podkreślił p.o. prezesa Marcin Wojewódka. Jak dodał, to, "co będzie się działo w II połowie 2024 roku, uzależnione jest między innymi od tego, jakie wymierne wyniki przyniesie tzw. nieświadczenie pracy.
Podstawa prawna zwolnień w PKP Cargo
Jak podano, podstawą prawną kierowania pracowników PKP Cargo S.A. na tzw. nieświadczenie pracy jest art. 54 ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" z 8 września 2000 r. Pracownicy przebywający na tzw. nieświadczeniu pracy mają prawo do: świadczenia socjalnego w wysokości 60 proc. miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego, obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, pomniejszone o kwotę składek odprowadzanych na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz zdrowotne w części finansowanej przez ubezpieczonego i podatek dochodowy; wykonania czynności niezbędnych dla zachowania uprawnień zawodowych pracownika; korzystanie ze świadczeń w ramach ZFŚS.