Program "Aktywny rodzic" stanowi kompleksową odpowiedź na wyzwania związane z demografią, rynkiem pracy i usługami opiekuńczymi - powiedziała w środę w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas debaty nad projektem wprowadzającym m.in. świadczenie "babciowe".

Rozpoczęcie pierwszego czytania projektu ustawy 'Aktywny rodzic'

Sejm rozpoczął w środę pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic".

Przedstawienie programu 'Aktywny rodzic' przez minister rodziny

Projekt przedstawiła ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. "Program +Aktywny rodzic+ stanowi kompleksową odpowiedź na wyzwania związane z demografią, rynkiem pracy i usługami opiekuńczymi" - wskazała.

Podkreśliła, że "program wychodzi na przeciw potrzebom tysięcy polskich matek i ojców, którzy chcą łączyć aktywność zawodową z troskliwą opieką nad swoimi pociechami".

"Mam zaszczyt przedstawić rozwiązania, które przywracają aktywną rolę państwa we wspieraniu rodziców w realizacji ich potrzeb zawodowych i rodzinnych" - dodała ministra. Oceniła, że regulacja przywraca rodzicom wolność wyboru formy sprawowania opieki nad dziećmi.

Szczegóły świadczeń programu 'Aktywny rodzic'

"Aktywny rodzic" zakłada wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia: "aktywni rodzice w pracy" - tzw. babciowe, "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu".

Tzw. babciowe wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ agz/