Dziś po godz. 10 sejmowa komisja ds. wyborów korespondencyjnych rozpoczęła kolejne posiedzenie; przesłucha dwóch świadków: b. dyrektora Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej Pawła Skórę oraz byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. "Minister zdrowia Łukasz Szumowski został wezwany między innymi po zeznaniach, które złożył (były wicepremier, były szef Porozumienia) Jarosław Gowin, który przedstawił informację, że minister zdrowia przekonywał go, że te wybory nie mogą się odbyć i nagle ta decyzja została zmieniona" - przekazał Joński.

Paweł Skóra

Pierwszym świadkiem na wtorkowym posiedzeniu będzie Paweł Skóra. Były dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej miał - zdaniem szefa komisji Dariusza Jońskiego (KO) - wziąć udział przekazaniu Poczcie Polskiej danych osobowych z Ministerstwa Cyfryzacji w związku z planowanymi na maj 2020 roku wyborami korespondencyjnymi.

Jak powiedział Joński (KO) Skóra "pojechał do ministerstwa cyfryzacji i przegrał dane osobowe obywateli".

Marek Zagórski

W środę komisja planuje przesłuchać byłego ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego.

Joński, informując o przesłuchaniu Zagórskiego, zwrócił uwagę, że w marcu tego roku Naczelny Sąd Administracyjny zajął się sprawą związaną z organizacją wyborów kopertowych w 2020 r. NSA podtrzymał wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego, że b. minister cyfryzacji Marek Zagórski nie miał podstawy prawnej do przekazania Poczcie Polskiej danych z rejestru PESEL w związku z organizacją wyborów korespondencyjnych. Decyzję ministra zaskarżył ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Łukasz Szumowski

We wtorek przed komisją stanie też były minister zdrowia Łukasz Szumowski. "Minister zdrowia Łukasz Szumowski został wezwany między innymi po zeznaniach, które złożył (były wicepremier, były szef Porozumienia) Jarosław Gowin, który przedstawił informację, że minister zdrowia przekonywał go, że te wybory nie mogą się odbyć i nagle ta decyzja została zmieniona" - przekazał Joński.

Wybory prezydenckie 10 maja 2020

Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały się odbyć 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.