Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka poparła projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Podczas prac komisja wprowadziła także poprawki, m.in. umożliwiającą przedstawicielom adwokatów zgłaszanie kandydatów na członków KRS. W Sejmie projekt noweli o KRS poparły wszystkie kluby koalicyjne: KO, PSL-TD, Polski 2050-TD i Lewicy. Przeciwne były PiS i Konfederacja.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o KRS zakłada m.in., że 15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie, jak jest po zmianie przepisów z 2017 r. - przez Sejm. Po wyborze nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa obecni sędziowie-członkowie mieliby stracić mandaty.

Kluczowa dla wymiaru sprawiedliwości ustawa

"Proces legislacyjny dotyczący tej kluczowej dla wymiaru sprawiedliwości ustawy przebiega w modelowy sposób. To jest projekt rządowy, przekonsultowany. Na etapie sejmowym mieliśmy wysłuchanie publiczne, w którym zgłaszano konkretne postulaty, które następnie znalazły odzwierciedlenie w poprawkach" - powiedziała szefowa sejmowej komisji sprawiedliwości Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Więcej podmiotów do zgłoszeń kandydatów na członków KRS

Wśród przyjętych podczas posiedzenia komisji poprawek - poza licznymi zmianami o charakterze legislacyjno-redakcyjnym - znalazła się poprawka poszerzająca liczbę podmiotów, które mogą zgłaszać kandydatów na członków KRS, m.in. o przedstawicieli adwokatów i radców prawnych. Inna merytoryczna poprawka poszerzyła o przedstawicieli komorników skład Rady Społecznej, która ma działać przy KRS.

"Były także poprawki doprecyzowujące - czy to kwestie wysłuchania publicznego, czy funkcjonowania samej Rady Społecznej, także zgłaszane jako odpowiedź na postulaty, które pojawiły się podczas wysłuchania publicznego" - dodała Gasiuk-Pihowicz.

PiS za odrzuceniem całego projektu ustawy

Podczas posiedzenia sejmowej komisji zgłaszane były przez posłów PiS również wnioski o odrzucenie całego projektu ustawy; zgłaszali także poprawki, które miałyby usunąć z projektu przepisy pozbawiające biernego prawa wyborczego do KRS tych sędziów, którzy objęli swoje stanowiska już po zmianach wprowadzonych w 2017 r. Wnioski te jednak nie znalazły akceptacji większości członków komisji.

Kolejne posiedzenie komisji w sprawie nowelizacji przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa zaplanowano na czwartek - o ile podczas drugiego czytania projektu, które ma odbyć się w środę, zostaną zgłoszone kolejne poprawki.

Projekt noweli o KRS poparła koalicja 15 października

W Sejmie projekt noweli o KRS - podczas jego pierwszego czytania 6 marca - poparły wszystkie kluby koalicyjne: KO, PSL-TD, Polski 2050-TD i Lewicy. Przeciwne były PiS i Konfederacja. W sprawie nowelizacji przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa odbyło się również w Sejmie 26 marca wysłuchanie publiczne prawie 40 organizacji. Projekt chwalili sędziowie przeciwstawiający się działaniom rządu PiS wobec sądownictwa, krytykowali zaś m.in. ci, którzy wtedy pełnili różne funkcje.